Apie pirmųjų dantukų dygimą

liepos 20 Aromaterapija

Pieninių dantukų dygimas- viena labiausiai jaunus tėvelius neraminančių  temų. Dantukų dygimo periodas nėra  trumpas: dauguma vaikučių 16 pieninių dantukų „išsiaugina“  tarp šeštojo ir trisdešimtojo gyvenimo mėnesių. Tai nereiškia, kad sunkumai mažylį kamuos visa šį laiką, tačiau sunkesnių periodų šiame laikotarpyje bus. Dantų dygimas nėra liga, tad nemalonių simptomų sureikšminti neverta.

Kaip atpažinti dygstančių dantukų simptomus ir kaip juos palengvinti, pataria medikė, aromaterapeutė, kūdikių priežiūros specialistė Giedrė Veličkienė.

 

SIMPTOMAS: Sutrikęs miegas

POŽYMIAI: Ilgą laiką ramiai miegojęs mažylis staiga pradeda prabudinėti naktimis, verkšlenti, inkšti per miegus. Jo nuraminti nepadeda nei čiulptukas, nei krūtis, nei panešiojimas ant rankų. Šis reiškinys gali atsirasti gerokai anksčiau, nei pasirodo dantuko viršūnėlė. Kai kurie specialistai sako, jog dygstantis dantis apie save „praneša“ likus 6 savaitėms iki pasirodant viršūnei.

PRIEŽASTIS: mažylį budina ir neramina dantenų maudimas.

SPRENDIMAS: net jei dantenos vizualiai nėra patinę ar paraudę, bet kūdikis yra tokio amžiaus, kai dažniausiai prasideda pieninių dantų dygimas, pagalvokite apie natūralių išorinių priemonių, tokių kaip pvz. aromaterapiniai preparatai su ramunėlių eteriniu aliejumi, naudojimą. Tokios priemonės veikia labai švelniai. Padeda malšinti nedidelį skausmą, ramina nervų sistemos veiklą, gerina miegą.

 

       SIMPTOMAS: Prastas apetitas

POŽYMIAI: iki šiol buvęs valgus mažylis staiga ima atsisakyti savo mėgstamo maisto. Nebepadeda nei pasakos prie stalo, nei tėtis, šokantis aukštyn kojomis, kad tik mažasis valgytojas išsižiotų.

PRIEŽASTIS: nedidelė uždegiminė reakcija organizme, dėl kurios natūraliai sumažėja apetitas; pasikeitusi seilių fermentinė sudėtis; dantenų skausmas.

SPRENDIMAS: neįkalbinėkite vaiko valgyti, jei jis nenori. Dantų dygimas nėra liga, tačiau kartais jis sukelia nemalonių pojūčių ir vaikas natūraliai atsirenka ko jam šiuo metu reikia, o ko ne. Mažyliui tikrai nieko blogo nenutiks, jei kelias dienas pavalgys mažiau papildomo maisto. Mamos, kurios žindo vaikučius pačios turėtų kuo dažniau siūlyti savo pieno. Tokiu atveju tikrai būsite rami, kad mažyliui nepristigs maistinių medžiagų.

Apetitą puikiai stimuliuoja namuose garinamas mandarinų ar bergamočių eterinis aliejus. Įlašinkite keletą lašelių eterinių aliejų į elektrinį garintuvą ir garinkite du – tris kartus per dieną po 30min.

 

SIMPTOMAS: padidėjęs seilėtekis

POŽYMIAI: seilės teka, teka ir teka per smakrą ir kaklą nepaliaujamai….

PRIEŽASTIS: nors padidėjęs seilėtekis NĖRA dantų dygimo pranašas, tačiau dauguma mamų pastebi, kad būtent prieš pasirodant dantukams seilėtekis suintensyvėja. Maži vaikai „seilėjasi“ pirmiausiai dėl to, kad dar nemoka nuryti susikaupusių seilių. Ir tai visiškai normalu pirmaisiais gyvenimo metais. Dygstant dantims seilėtekis tampa intensyvesnis, nes organizmas tokiu būdu stengiasi apvalyti, dezinfekuoti ir apsaugoti burnos ertmę nuo galimos infekcijos. Išmanu, ar ne?

SPRENDIMAS: seilėtekio stabdyti nereikia. Tiesiog dažniau, nei įprastai, apiprauskite mažylio veiduką ir keiskite seilėmis sušlapintus drabužėlius. Veido odos bėrimai (paprastai aplink burną ir smakro srityje), kurie dažnai pasitaiko dantų dygimo metu yra susiję su tuo, kad kiek pakitusios sudėties seilės sudirgina jautrią kūdikio veido odą.

 

SIMPTOMAS: skausmas  (nepamirškite, kad dantų dygimo metu gali skaudėti ne tik dantenas, bet ir galvą, ausis, kaklą ir pan.)

POŽYMIAI: mažylis kiša į burnytę rankas, žaisliukus, valgymo metu staiga pradeda verkti ir pan.

PRIEŽASTIS: uždegiminis procesas dantenose. Dantenos tampa karštos, skausmingos, patinsta. Mažylis gali jausti maudimą, perštėjimą, skausmą. Šie simptomai intensyviausi tol,kol dantukas prasikala pro dantenas.

SPRENDIMAS: duokite mažyliui „graužti“ specialius kramtukus. Kai kuriuos jų galima atvėsinti šaldytuve. Šaltis laikinai palengvins dantenų skausmą.

Jei mažylis leidžia galite švelniai pamasažuoti dantenas specialiu silikoniniu antgaliu (paprastai naudojamas pirmiesiems dantims valyti), arba pirštu (nagai turi būti trumpai kirpti, o rankos kruopščiai nuplautos).

Galite naudoti specialius gelius, kurie trumpam sumažina skausmą. Šių gelių sudėtyje yra vietinių anestetikų, kurie kelioms minutėms sukelia dantenų “aptirpimą” ir ramunėlių ekstrakto ar eterinio aliejaus, kuris mažina skausmą ir uždegiminę reakciją. Šie geliai veikia trumpai, nes seilės natūraliai greitai juos nuplauna nuo dantenų. Dažnai tepti ir piknaudžiauti šiais preparatais negalima.

Galite išbandyti švelnų aromaterapinį preparatą “Dantukų fėja”, kuris Prancūzijoje jau kelis šimtmečius yra naudojamas gelbėti dantų dygimo skausmų kamuojamiems mažyliams. Šį preparatą nesunkiai pasigaminsite namuose! Sumaišykite 20ml saldžiųjų migdolų aliejaus tiks ir bet koks kitas geros kokybės augalinis aliejus) ir 4 lašelius germaniškosios ramunėlės eterinio aliejaus. Tepkite mišiniu vaikučio skruostus, kaklą, ausis, paausius ir smakrą kas dvi valandas. Preparatas naudojamas tik iš išorės! Šis aliejų mišinys malšina skausmą, uždegimą, gerina miegą. Išbandykite!

Pagamintą preparatą rasite čia: https://www.samoningosmamos.lt/produktas/alieju-misinys-dantuku-feja/

 

SIMPTOMAS: viduriavimas

POŽYMIAI: mažylis tuštinasi dažniau ir “skysčiau” nei įprasta

PRIEŽASTIS: nedidelė uždegiminė reakcija organizme; pasikeitusi seilių fermentinė sudėtis; seilėtekis; nepavojinga žarnyno infekcija (dantų dygimo metu mažylis daugiau nei įprasta į burnytę kiša nešvarius pirštukus, žaislus ir pan.,todėl į organizmą gali patekti neįprastų mikroorganizmų).

SPRENDIMAS: laikykitės higienos (plaukite mažylio rankytes ir žaisliukus), girdykite mažyliui daugiau skysčių (paprasčiausio vandens ar nestiprios, nesaldintos  ramunėlių, kmynų arbatos), masažuokite pilvelį tokiu mišiniu: 1 arbatinis šaukštelis saldžiųjų migdolų aliejaus + 2 lašeliai mandarinų eterinio aliejaus. Masažą atlikite tris kartus per dieną po dvi minutes. Mandarinų eterinis aliejus puikiai tonizuoja virškinimo sistemą, mažina pilvo pūtimą, raižymą.

Jei viduriavimas tapo labai intensyvus, t.y. mažylis tuštinasi labai dažnai ir labai skystai, kreipkitės į šeimos gydytoją. Tai gali būti rimtos žarnyno infekcijos požymis.

 

SIMPTOMAS: nedidelis karščiavimas

POŽYMIAI: mažylio kūno temperatūra padidėjusi iki  37,8⁰C

PRIEŽASTIS: nedidelė uždegiminė reakcija dantenose. Tai, kad uždegiminė reakcija vyksta, rodo visi penkti uždegimo požymiai: karštis (dantenos šiltesnės, nei įprasta), patinimas (didesnės, nei įprasta), skausmas, paraudimas, funkcijos sutrikimas (šiuo atveju dažnai suprastėjęs apetitas).

Supraskite teisingai:  dantų dygimas nėra liga. Tačiau nedidelė uždegiminė reakcija dantenose yra normalu. Įsivaizduokite: dantenos pusę metų „gyveno sau ramiausiai“ ir staiga vieną dieną „kažkas“ ėmė plėšti jas iš vidaus (tas kažkas – tai besikalantis dantukas). Dantenos „nesupranta“ iš kur kilo ši grėsmė, taigi siunčia organizmui signalą sutelkti apsauginius resursus. Organizmas brakšt ir užkuria uždegiminį procesą. Karštos, patinusios ir raudonos dantenos rodo, kad organizmas kovoja su galima grėsme. Po kelių dienų, kai dantenos „supranta“, jog grėsmės nėra (juk tai tik dygstantis dantukas!) uždegiminė reakcija pranyksta taip greitai, kaip ir prasidėjusi. Dantenų paraudimas, karštis, patinimas ir skausmas atslūgsta ir dantenų paviršiuje pasirodo balta dantuko viršūnėlė.

Nedidelis karščiavimas (iki 37,8⁰C) yra normalus dantų dygimo simptomas. Tačiau didelis karščiavimas (38-39⁰C) jau gali signalizuoti kažką rimčiau. Jei kūdikis karščiuoja stipriai, nedelsiant kreipkitės į šeimos gydytoją, nes dažnai dantų dygimo metu, kai kiek susilpnėja imuninė sistema, prie mažylio „ima ir prisikabina“ kokia tai virusinė infekcija.

SPRENDIMAS: nedidelio karščiavimo medikamentais gydyti nerekomenduojama (nebent praeityje kūdikiui buvo pasireiškę karščiavimo traukuliai). Jei temperatūra yra iki 38,5⁰C tiesiog skatinkite mažylį gerti kuo daugiau skysčių, užtikrinkite kokybišką poilsį ir stebėkite. Jei atsiranda papildomų simptomų, tokių kaip kosulys, sloga, skausmas ar temperatūra nekrinta ilgiau nei parą – kreipkitės į šeimos gydytoją. (Jei neramu – kreipkitės, kai tik kūdikis sukarščiuos!!!).

 

SIMPTOMAS: sloga

POŽYMIAI: iš nosies teka skaidrios, skystos gleivės. Mažylis čiaudo.

PRIEŽASTIS: dantų dygimo metu imuninė sistema kiek susilpnėja, nes organizmas visus resursus „deda“ į dygstantį dantuką. Susilpnėjus imuninei sistemai į mažylio organizmą gali lengvai patekti virusinė infekcija, kuri dažniausiai ir sukelia slogą ar kitą „nerimtą“ negalavimą. Visgi nėra reikšmingų įrodymų, kad dantų dygimo metu vaikai būtų daug imlesni infekcijoms.

SPRENDIMAS: pirmiausiai užsiimkite profilaktika. Kartą per dieną valykite namus drėgnuoju būdu. Į vandenį, kuriuo valote grindis ar dulkes įlašinkite kelis lašelius arbatmedžio eterinio aliejaus. Tai padeda apsisaugoti nuo patogeninės mikrofloros namuose ir stabdo infekcijos plitimą.

Namuose garinkite eterinius aliejus. Šiam tikslui idealu naudoti elektrinį garintuvą (difuzorių). Peršalimo ligų profilaktikai labai tinka levandų, ramunėlių, arbatmedžio, citrinos, spindulinio eukalipto eteriniai aliejai.

Ekologiškų, terapinės klasės eterinių aliejų rasite čia: https://www.samoningosmamos.lt/produkto-kategorija/eteriniai-aliejai/

 

Pasigaminkite antibakterinį oro gaiviklį: 10 lašelių arbatmedžio, 10 lašelių spindulinio eukalipto ir 25 lašelius citrinžolės sulašinkite į stiklinį buteliuką su purkštuku ir įpilkite 100ml vandens. Mišinį suplakite ir išpurkškite visus namus. Naudokite kas dvi valandas. Tobula peršalimo ligų prevencija!

Pagamintą oro gaiviklį rasite čia: https://www.samoningosmamos.lt/produktas/214/

 

Jei mažylis jau sloguoja: saikingai, pabrėžiu – SAIKINGAI (du-tris kartus per dieną), naudokite jūros vandenį nosies ertmės plovimui. Dažnas nosies plovimas sūriu vandeniu išsausina, sudirgina nosies gleivinę ir sloga tęsiasi ilgiau, nei turėtų.

Pasigaminkite aromaterapinį aliejų mišinį „Slogos ir kosulio baubukas“. Sumaišykite 50ml saldžiųjų migdolų aliejaus (tiks ir bet kuris kitas geros kokybės augalinis aliejus) ir 6 lašelius arbatmedžio eterinio aliejaus. Mišiniu tepkite nosies gleivinę kas dvi valandas. Jei susigriebsite pirmosiomis slogos atsiradimo valandomis, sloga dings taip greitai, kaip ir atsirado!Pabandykite!

Nuotabųjį, mamų išliaupsintą „Baubuką“ rasite čia: https://www.samoningosmamos.lt/produktas/slogos-ir-kosulio-baubukas/

 

SIMPTOMAS: irzlumas ir prasta nuotaika

POŽYMIAI: mažylis aikštingas, piktas, nesidomi mėgstama veikla, prašosi ant rankų ir pan.

PRIEŽASTIS: mažas vaikas jaučia diskomfortą, tačiau nemoka to išsakyti žodžiais. Pakitęs elgesys – tai signalas, kad mažylis jaučiasi prastai. Leiskite tam būti. Nepykite ant vaiko. Tai laikina!

SPRENDIMAS: mažyliui, kuris jaučiasi prastai, labiau nei įprasta, reikia mamos ar tėčio rankų, pamylavimo, dėmesio, švelnumo ir pan. Suteikite tai! Jokie vaistai ir patarimai nebus efektyvūs, jei pirmiausiai nepasirūpinsite savo mažylio emocine gerove.

 

Būkite sveiki ir laimingi!

Su meile,

Giedrė Veličkienė