Aromaterapija – kaip neperdozuoti?

rugpjūčio 29 Aromaterapija

Norime pakalbėti apie tai, kaip neperdozuoti eterinių aliejų ir aromaterapijos apskritai. Visi pradedantys aromaterapijos vartotojai pačioje pradžioje būna tikri fanai: garina, tepa, maudosi, masažuojasi, kvėpinasi eteriniais aliejais nuo ryto iki vakaro. Tai normalu ir pačioje „aromaterapinimosi“ pradžioje visi pereiname šią stadiją. Ji reikalinga tam, kad suprastume, kaip veikia eteriniai aliejai, kaip mūsų kūnas reaguoja į juos, kokie aromatai mums patinka, o be kurių tikrai galime gyventi. Visgi po šios aktyvaus naudojimo fazės reikėtų prisiminti vieną svarbiausių terapinės aromaterapijos taisyklių „mažiau yra daugiau“.
Eteriniai aliejai yra labai koncentruotos, biologiškai aktyvios medžiagos, kurių molekulės patenka į organizmą per uoslę (garinant, inhaliuojant, tiesiogiai uostant aliejus iš buteliuko) ir per odą (darant masažus, įtrynimus, maudantis kvapniose voniose). Dažnai žmonės galvoja, kad aromaterapija tai „kažkas tokio labai paprasto, neapčiuopiamo. Kas gi čia: įkvėpei, iškvėpei, fainai, kvepia, bet nieko daugiau“. Taip manyti yra didelė klaida. Kad geriau suprastumėte kokia yra eterinių aliejų koncentracija ir potencialas, pateiksiu keletą faktų:

1 litrui rožių aliejaus išgauti reikalingos 4 tonos rožių žiedlapių;
1 litrui levandų eterinio aliejaus reikalingi 115 kg levandų žiedynų;
1 litrui citrinų eterinio aliejaus išgauti reikalingi 650 kg citrinų
1 lašelis pipirmėčių eterinio aliejaus, terapinėmis savybėmis prilygsta 26-28 puodeliams pipirmėčių arbatos
Nesuvokiama, tiesa?

Lakios eterinių aliejų molekulės labai greitai patenka į mūsų kraujo apytakos ir limfinę sistemas. Tikslaus veikimo mechanizmo nepasakosiu, tačiau kasdieniam vartotojui pakaktų žinoti, kad eteriniai aliejai yra skaidomi/perdirbami/metabolizuojami kepenyse, o vėliau pašalinami iš organizmo su prakaitu, seilėmis, šlapimu, iškvepiamu oru. Nesaikingai naudojant eterinius aliejus galima pakenkti savo sveikatai.

Kartais supanikavę atsiunčiate mums nuorodas į tokius straipsnius, kuriuose pvz. rašoma, kad kažkur, kažkiam mažam berniukui nuo levandų eterinio aliejaus pabrinko/padidėjo/suapvalėjo krūtys. Tai tikrai realu, nes levandų eteriniame aliejuje, kaip, beje ir daugybėje kitų, yra natūralių į estrogenus (moteriškus hormonus) panašių medžiagų, kurias naudojant nesaikingai galima išbalansuoti hormonų pusiausvyrą. Nežinau kaip ilgai, kaip dažnai, kaip gausiai, nesaikingai ir neteisingai turi būti naudojamas eterinis aliejus,kad jis iššauktų tokias reakcijas. Aromaterapinėje literatūroje ir moksliniuose straipsniuose tokios reakcijos aprašomos retai, nes jos labai retai pasitaiko net ir intensyvių terapinių tyrimų eigoje.

Vienas dažnesnių klausimų yra apie tai ar eteriniai aliejai nesukelia pripratimo ir ar jie nesikaupia organizme. Gryni, ekologški, aukštos kokybės eteriniai aliejai nesikaupia organizme, nes jų molekulės yra mažos,t.y. lengvai perdirbamos organizme ir lengvai pašalinamos iš jo. Tai reiškia, kad šios medžiagos organizme ir nesikaupia. Priešingai yra su sintetinėmis kvapiosiomis medžiagomis: buitiniais oro gaivikliai, aerozoliais, kvapniomis žvakėmis, sintetiniais smilkalais ir pan. Šių kvapų molekulės yra „didelės“, sunkiai apdorojamos, todėl jos linkusios kauptis organizme. O tai reiškia, kad ilgainiui šiems sintetiniams kvapams atsiranda atmetimo reakcija: organizmas visais būdais signalizuoja, kad jam gana šių kvapių molekulių. Padeginus sintetine vanile kvepiančią žvakę ima skaudėti galvą, nuo orchidėjų aromato smilkalų prasideda alerginė sloga, o štai nuo jūros gaivos aromato oro gaiviklio ima pykint. Pažįstama?

Dėl pripratimo: mokslinėje literatūroje teigiama, kad natūralūs eteriniai aliejai pripratimo nesukelia ir ilgainiui jų terapinis efektas nemažėja, tikrai rekomenduoju neužsispirti, kad arbatmedis ir levanda išspręs visas jūsų problemas (taip būna gana dažnai). Mano praktika rodo, kad naudojant įvairesnius eterinius aliejus ar jų mišinius yra pasiekiamas geresnis terapinis efektas. Pamėginkite įvairesnius aliejus – per laiką tikrai atsirinksite, kas jums tinka geriausiai. Ir nespjaukite į eterinių aliejų mišinius (pvz. „Kvėpuok laisvai!“, „Švelnus pūkelis“ ar ‘Saldžių sapnų!“ – sinergiškai eteriniai aliejai dažnai veikia stipriau, nei pavieniai.

Dažnai klausiate apie mūsų mišinių „Baubukas“, „Dantukų fėja“, „Sapnų debesėlis“ ar „Ramus pilvelis“ saugumą mažiems vaikams: „Ar nenudegins, nesudirgins odos?“, „Ar neperdozuosiu?“, „Ar nedirgina kvėpavimo takų?“. Dėmesio! Visi mūsų mišiniai yra pagaminti laikantis ES direktyvų, todėl eterinių aliejų koncentracija mišiniuose neviršija 1%. Tai reiškia, kad eteriniai aliejai mišiniuose sudaro 1%, augalinis (bazinis) aliejus – likusius 99%. Taip „praskiesti“ mišiniai yra saugūs naudoti kūdikiams ir mažiems vaikams, taip pat ir jautrius kvėpavimo takus turintiems žmonėms. Tokios koncentracijos mišiniai dažniausiai neturi intensyvaus aromato, kvepia labai švelniai, nedirgina odos (šie mūsų mišiniai yra patikrinti dermatologiškai) ir kvėpavimo takų. Mišinių, kuriuose eterinių aliejų koncentracija yra 1% perdozuoti labai sunku, visgi rekomenduojame nenaudoti jų dažniau, nei kas dvi valandas. Kodėl? Todėl, kad eteriniai aliejai į organizmą patenka maždaug per 5-7 minutes, o pasišalina maždaug per 90 minučių. Taigi norint leisti organizmui „atsipūsti“, turime padaryti šiokią tokią pertraukėlę, tačiau ji neturi būti ilga, nes galime nepasiekti trokštamo terapinio aromaterapijos efekto. Logiška, kad masažinių mišinių nenaudosite kas dvi valandas, nes tam tiesiog nėra reikalo, tačiau kalbant apie tokius pagalbininkus, kaip „Baubukas“,“Dantukų fėja“ ar antibakterinis oro gaiviklis „Šalin, ligos!“, kuriuos rekomenduojame naudoti kas dvi valandas, ši taisyklė yra ypač svarbi. Gyvenimiškas pavyzdys: sloguojant mes rekomenduojame naudoti „Baubuką“ kas dvi valandas ne šiaip sau, o būtent dėl to, kad neapkrauti organizmo, padaryti trumpą pertraukėlę, bet ir „nepamesti“ terapinio efekto. Kai mamos sako, kad „Baubukas“ neveikia, 99.9% atvejų terapinis efektas nepasireiškia, nes priemonė buvo tiesiog naudojama netinkamai,t.y. per retai. Pasitepti „Baubuku“ du kartus per dieną ir tikėtis, kad sloga praeis per pirmąją parą yra tiesiog naivu. Mūsų priemonės nėra vaistai ir greitų rezultatų mes nežadame. Tai yra natūralios priemonės, kurias reikia naudoti sąžiningai būtent taip, kaip nurodo gamintojas. Juk kažkodėl nesitikime, kad pvz. homeopatinės tabletės ar žolelių arbatos veiks taip pat greitai ir efektyviai kaip cheminiai vaistai, ar ne?Tačiau pavartojus šias priemones ilgiau, tikrai pasiekiami puikūs rezultatai.
Beje,dar dėl „Baubuko“, kuris tikriausiai yra kone kiekvienoje kvapnioje vaistinėlėje. Dažnai klausiate ar galima „Baubuku“ tepliotis profilaktiškai, t.y. kasdien, išleidžiant vaiką į kolektyvą. Atsakymas yra NE. NE, NE, NE ir dar kartą NE! Jokiais būdais to nedarykite. Taip elgdamiesi jūs lepinate vaiko imuninę sistemą ir pamažu „atpratinate“ ją kovoti su aplinkos veiksniais. Darote sau ir vaikui meškos paslaugą. „Baubuką“ rekomenduojame naudoti tik tada, kai pastebite pirmuosius beprasidedančius slogos simptomus. Jokio profilaktinio tepliojimosi, gerai? Jei norite kažkaip apsaugoti vaiką nuo svetimų bacilų kolektyve, tuomet „tupdykite kvapnius angeliukus“ ant vaiko drabužių, pečių juostoje (lašinkite lašelį grynų eterinių aliejų ant drabužėlių). Nuo kūno šilumos eteriniai aliejai garuos ir visą dieną saugos jūsų mažylį. Arba dar geriau: įtaisykite darželio grupei ant mokyklos klasei elektrinį eterinių aliejų garintuvą – ši praktika, kaip reikiant pažaboja sergamumą.

Su mišiniais, purškalais viskas kaip ir aišku. O kaip dėl grynų eterinių aliejų teisingo naudojimo?

Jei naudojate eterinius aliejus peršalimo ligų profilaktikai ar namų kvėpinimui, geriausia tai daryti aliejus garinant elektriniame eterinių aliejų garintuve, teisingai pagamintoje aroma žvakidėje ar naudojant purškalus su eteriniais aliejais. Apskritai, eterinių aliejų garinimas yra pirmoji ir svarbiausia procedūra, jei dar tik pradedate pažintį su aromaterapija. Tai labai švelnus, nekontaktinis naudojimo būdas ir labai gera proga pasitikrinti, ar jūsų organimas toleruoja vieną ar kitą eterinį aliejų. Vienas dažniausių klausimų yra apie tai, kaip dažnai ir kiek ilgai garinti aliejus garintuve. Dauguma ultragarsinių elektrinių garintuvų, veikiančių su vandeniu, iki savaiminio išsijungimo veikia 3-6 valandas. Tačiau tai nereiškia, kad visas 6 valandas jūs „aromaterapinatės“. Didžioji dalis eterinių aliejų nugaruoja per pirmąsias 30-40 garinimo ciklo minučių, vėliau garintuvas garina likusį vandenį ir labai nedidelį kiekį likusių eterinių aliejų. Jei pirmosiomis garinimo minutėmis garintuvas skleidžia itin intensyvų aromatą, tai po pirmosios garinimo valandos aromato beveik nelieka. Tai normalu. Taigi, jei garinate eterinius aliejus profilaktiškai ar namams kvėpinti, tikrai pakanka tai daryti kartą per dieną. Jei norite tik oro valymo ir aromatizavimo funkcijos, tuomet pakaks pagarinti 30-40min., jei norite šiek tiek padrėkinti namų orą – palikite garintuvą garuoti tol, kol rezervuare baigsis vanduo ir jis išsijungs automatiškai. Jei garinate eterinius aliejus sergant, tai reikėtų daryti 3-4 kartus per parą, su kiekvienu garinimo ciklu vis papildant garintuvo rezervuarą vandeniu ir eteriniais aliejais. Kol sergate, leiskite eteriniams aliejams rūpintis jumis ir jūsų namų oru: ore sklandančios eterinių aliejų molekulės ne tik aromatizuoja, bet ir puikiai valo orą nuo patogeninės mikrofloros: bakterijų, virusų ir grybelių sporų. Tikimybė užkrėsti šeimos narius tikrai sumažėja keletą kartų.
Jei naudojate ventiliatorinį garintuvą (pvz. „Deivės sodas“) ar garintuvą, kuris veikia be vandens (pvz. „Parfumerio kolba“) – žiūrėkite būtent šių prietaisų instrukcijas. Kadangi šiais garintuvais garinami GRYNI eteriniai aliejai, garintuvo instrukcijoje būna nurodyta, kiek ilgai galima garinti be pertraukos. Paprastai tai būna 15-30min. intervalas. Šie prietaisai gerokai stipriau aromatizuoja patalpas, o į orą patenka grynų eterinių aliejų molekulės ir jokių vandens garų, tad ir efektas yra greitesnis, intensyvesnis. Žinau, kad šioje vietoj visi, kurie turi su vandeniu veikiančius garintuvus pagalvos, kad jų garintuvai negeri ir neefektyvūs, tai skubu nuraminti: taip tikrai nėra. Turintiems mažų vaikų mes kaip tik rekomenduojame vandeninius garintuvus, nes jų skleidžiama migla, jos aromatas yra švelnesni, labiau tinkami vaikams. Garintuvus, veikiančius be vandens, rekomenduojame tiems, kurie gyvena ar dirba didelėse erdvėse, tiems, kurie nori greito efekto, ir tiems, kurių namų oras ir taip yra drėgnas.

Jei ruošiate aromaterapines vonias, būtinai tinkamai „praskieskite“ eterinius aliejus arbatiniu šaukšteliu valgomosios druskos, puse stiklinės pieno ar šlakeliu augalinio aliejaus. Taip apsisaugosite nuo odos sudirginimų, kurie kartais pasitaiko, jei į vonią lašinate GRYNUS, neskiestus eterinius aliejus. Eterinių aliejų į vonią lašinama priklausomai nuo besimaudančiojo amžiaus.

Kūdikiams iki 3 mėnesių – 1 lašelis
3-6 mėnesių kūdikiams – 1-2 lašeliai
6-12 mėnesių kūdikiams 1-3 lašeliai
12-36 mėnesių vaikučiams 2-4 lašeliai
3-7 metų vaikams 3-5 lašeliai
7-14 metų vaikams 4-6 lašeliai
14+ vaikams ir suaugusiems 5-10 lašelių
Patikėkite, įlašinus daugiau lašelių, nei nurodytą, terapinis efektas nebus stipresnis. Priešingai – jums gali įsiskaudėti galvą, pradėti pykinti ir pan.

Jei ruošiate mišinį masažui, saugus eterinių aliejų lašelių skaičius 50ml augalinio aliejaus yra 10-12. Tiksliau: į 50ml augalinio aliejaus lašinkite 10-12 lašelių eterinių aliejų. Tai bus toji leistina 1% koncentracija.

Darydami pėdų įtrynimus grynais eteriniais aliejais taip pat nepersistenkite. Profilaktiškai tai pakanka daryti kartą per parą ir tikrai nebūtina to daryti kasdien. Jei jaučiate, kad nusilpo jūsų ar vaiko imunitetas, galite savaitę, vakarais pateplioti pėdas imunitetą stimuliuojančiais arbatmedžių, čiobrelių ar citrinų eteriniais aliejais, tačiau po to darykite poros dienų pertrauką. Tai bus švelniai imunitetą stimuliuojanti terapija. Sergant pėdas įtrinti grynais eteriniais aliejais galite tris-keturis kartus per parą. Tai bus labai geras „spyris“ į užpakalį imuninei sistemai. Tokią „smūginė dozė“ labai ženkliai pagerina savijautą ir pagreitina sveikimo procesą.

Jei savo darželinukui ar mokinukui lašinate „kvapnius angeliukus ant petukų“, turėkite galvoje, kad lašinamus eterinius aliejus reikėtų pakaitalioti. Neužsiciklinkite ties vienu variantu. Kasdien naudojamas vienas ir tas pats eterinis aliejus ne tik pabosta, bet ir gali įjautrinti organizmą, sukelti galvos skausmą ar alerginę reakciją. Kitas svarbus dalykas: kaitaliojant eterinių aliejų rūšis yra pasiekiamas geresnis terapinis efektas. Tad tikrai verta turėti tris-keturis variantus ir kasdien leisti vaikui išsirinkti, kokie angeliukai šiandien nutūps ant jo pečių. Vaikų ir mamų favoritai: švelnioji, bet ligoms negailestinga rozalina, tikras dažnai sergančių vaikų draugas čiobrelis, visų dievinama citrina, gaivusis spindulinis eukaliptas, klasikinis arbatmedis, super žieminis mišinys „Kvėpuok laisvai!“, ypač stipriomis savybėmis pasižyminti ravensara, nepaprastai aromatingas ir turtingas mišinys „Švelnus pūkelis“.

Reziume: naudokite aromaterapiją protingai. Tai nėra TIK kvapnūs lašeliai. Su šiais lašeliais galima pasiekti nuostabių sveikatinimo rezultatų, bet neteisingai naudojant galima ir pakenkti sau. Jei vaikas ar jūs sergate, galite kad ir visą dieną tepliotis, garinti, maudytis, uostyti eterinius aliejus. Pavyzdžiui sergant tikrai galite pasitepti nosį „Baubuku“, pasitrinti pėdas arbatmedžiu ir dar pasistatyti šalia lovos garintuvą su keliais lašeliais „Kvėpuok laisvai!“. Viskas čia OK. Tai bus stiprus, negailestingas atkirtis peršalimo ligoms ir jūs labai greitai sulauksite terapinio efekto. Tačiau jei naudojate aromaterapiją profilaktiškai, rinkitės kažkurią vieną procedūrą: jei paliekate garintuvą miegamajame nakčiai, tai prieš miegą neruoškite aromaterapinės vonios ir atvirkščiai. Jei įtrynėte vaikui aliejais pėdas, tai nebedarykite kvapnaus masažo, tą vakarą pamasažuokite paprastu augaliniu aliejumi. Tikiuosi, kad esmė aiški. Mes nesakome, kad eteriniai aliejai pavojingi ir jų naudoti negalima, tačiau juos reikia naudoti protingai, saikingai ir būti susipažinus su jų poveikiu sveikatai.

Tikriausiai manote, kad mes, dirbančios su aromaterapija ir eteriniais aliejais, naudojame juos kasdien, visus metus, visais gyvenimo atvejais. Taip tikrai nėra. Mūsų garintuvai vasarą ilsėjosi, į „trasą“ jie išeina tik dabar. Mūsų eterinių aliejų dėžutės pilnos įvairiausių mūsų linijos ir ne tik jos eterinių aliejų, tačiau mes jais sveikatinamės saikingai, nes puikiai žinome taisyklę „mažiau yra daugiau“ ir aiškiai suvokiame, kad saikas yra reikalingas visur ir visada. Namuose mes turime ir sintetinių vaistų, mūsų vaikai labai retai, bet gauna antibiotikų, kartais mes vartojame vaistus nuo skausmo, nes tikime, jog visas sveikatinimo sistemas reikia derinti tarpusavyje, tuomet išlaikomas balansas ir yra užtikrinama maksimali sveikatos apsauga. Eteriniai aliejai nėra mūsų stabai ir mes jiems nesimeldžiame, mes nepasakojame jums pasakų, kad jie gydo vėžį ir kad juos reikia gerti (apie vidinį EA vartojimą būtinai pasidalinsiu savo nuomone kituose straipsniuose) ir leistis į veną, tačiau mes juos mylime, vertiname ir žinome, jog jie kuo puikiausiai padės palengvinti kasdienius negalavimus tiesiog pagarinus juos garintuve ar pasimaudžius kvapnioje vonioje. Mūsų šeimose galioja taisyklė: „Aromaterapija ir natūralūs sveikatinimo būdais – pirmiausiai. Jei jie nepadės, imsimės sintetinių vaistų“. Ir jums linkime išlaikyti tą sveiką balansą, naudoti eterinius aliejus saugiai, saikingai, sulaukti kuo geresnių rezultatų ir būtinai pasidalinti jais su mumis!

Kilus klausimams ar turint abejonių dėl teisingo eterinių aliejų naudojimo mes visada laukiame jūsų FB žinučių, laiškų el.paštu info@samoningosmamos.lt ir telefoninių skambučių!

Administratorė Rita +37067488421
Kauno parduotuvės fėjos +37067557955
Ir aš, aromaterapinės linijos kūrėja Giedrė Veličkienė +37067004281

Su meile,
Sąmoningos mamos