Kaip padėti peršalusiam kūdikiui?

lapkričio 1 Aromaterapija Grūdinimas

Prasidėjus peršalimo ligų sezonui, kasdien sulaukiame jūsų laiškelių su klausimais, kaip gintis nuo ligų eterinių aliejų pagalba. Apie tai jau esu rašiusi anksčiau, tačiau straipsnyje daugiausiai dėmesio skyriau kiek vyresniems vaikučiams. Šį kartą noriu aptarti aromaterapinę pagalbą patiems mažiausiems sirgaliukams, kurių mamų laiškeliai dažniausiai skamba taip: „Sveiki! Mano 3 savaičių (mėnesio, dviejų) amžiaus kūdikėlis susirgo sloga. Vyresnis brolis parnešė kažkokį virusą iš darželio. Kaip padėti mažyliui? Negali nei valgyti, nei miegoti, nes nosytė užsikimšusi. Traukiam snargliukus, plaunam nosytę jūros vandeniu, bet situacija negerėja. Bijau naudoti arbatmedžio ar eukalipto eterinius aliejus, nes jų kvapas labai stiprus. Ar nepakenks tokiam mažam leliukui? Kokios jūsų rekomendacijos?Ką būtų galima panaudoti iš jūsų eterinių aliejų?“.

Taigi, kaip padėti tokiam mažam leliukui? Mūsų aromaterapinėje linijoje tikrai yra produktų, kuriuos galite naudoti patiems mažiausiems! Veiksmų planas, pagal mane, būtų toks:

Užkirskite kelią infekcijos plitimui

Maži žmogiukai virusų ir bakterijų dažniausiai nepasigauna “kažkur”. Ligas sukeliančius nenaudėlius namo parneša šeimos nariai. Tad susirgus vienam iš šeimynykščių – reaguokite kuo greičiau.
Išplaukite ir išvalykite namus su antibakteriniais eteriniais aliejais. Šiam tikslui puikiai tiks visiems žinomas arbatmedžių aliejus, taip pat spindulinių eukaliptų eterinis aliejus, o jei norite ne tik puikios antibakterinės apsaugos, bet ir malonaus, gaivaus kvapo – rinkitės citrinų eterinį aliejų. Dar vienas puikus pasirinkimas – eterinių aliejų mišinys „Šalin, ligos!“, kuriame darniai dera arbatmedžių, eukaliptų ir citrinžolių eteriniai aliejai. Nenusigąskite: literatūroje ir mūsų puslapyje rasite parašyta, kad arbatmedis ar eukaliptas leliukams tinkami tik nuo 6 mėnesių, tačiau valant namus eterinių aliejų koncentracija bus labai nedidelė ir jie nebus naudojami ant odos ar inhaliacijoms, tad galite drąsiai juos naudoti.
Naudojimo būdas: į vandenį, kuriuo valote grindis ir dulkes, įlašinkite 6-8 lašelius pasirinkto eterinio aliejaus. Skiesti nereikia. Šiuo vandens – aliejų mišiniu išvalykite grindis ir kitus paviršius visuose namuose 😉

Jei namuose kažkas serga, būtina valyti patalpų orą – tai padeda išvengti infekcijos plitimo. Šiam tikslui geriausiai naudoti elektrinį eterinių aliejų garintuvą ar drėkintuvą su aroma funkcija.  Įlašinkite į vandens rezervuarą 3 – 4 lašelius eterinių aliejų ir įjunkite šį nuostabų prietaisą. Leiskite pagaruoti 30 min., du kartus per dieną. Prie mažųjų sirgaliukų galima garinti tik kelis, pačius švelniausius, eterinius aliejus. Tinkami būtų šie: rozalinųlevandų, ramunėlių, pušų, citrinų eteriniai aliejai, taip pat eterinių aliejų mišiniai „Švelnus pūkelis“ ir „Saldžių sapnų“. Pastarasis buvo kurtas su mintim apie miego gerinimą, bet, kadangi sudėtyje yra TURBO antibakterinio ir antivirusinio romėniškosios ramunėlės eterinio aliejaus, šis mišinys puikiai tinka pačių mažiausiųjų apsaugai nuo ligų. Mišinyje „Švelnus pūkelis“ dera levandų, ramunėlių, citrinų ir itin švelnios rūšies eukalipto staigeriana eteriniai aliejai, kurie ne tik puikiai valo orą, stimuliuoja imuninę sistemą, bet ir lengvina kvėpavimą ir atkemša nosį.
Jei elektrinio aliejų garintuvo neturite – rinkitės purškalą su eteriniais aliejais. Mūsų kvapnioje linijoje yra toks linksmuolis ir šaunuolis “Dėdė miegas”. Jis, vėlgi, kurtas vaikų miegelio gerinimui, tačiau, mamų patirtis rodo, kad šis Dėdė labai puikiai padeda apsaugoti mažuosius nuo oro lašiniu būdu plintančių infekcijų. “Dėdės miego” sudėtyje yra levandų, mairūnų, rozalinų (viržinės mirtenės) ir pušų eterinių aliejų. Pirmieji du – labai palankiai veikia nervų sistemą ir gerina miegą, o likusieji du – puikiai valo orą. Nuostabus duetas, tiesa? “Dėdės miego” kvapas yra itin švelnus, vos juntamas, tad neerzins net pačių mažiausių ir jautriausių kūdikėlių.
Kaip naudoti? Supurtykite “Dėdės miego” buteliuką ir papurkškite į orą, kaip oro gaivikliu. Standartinio dydžio kambariui pakanka 5-7 papurškimų kas dvi valandas.

Panašų purškalą galite pasigaminti ir pačios! Tai labai paprasta. Į tamsaus stiklo buteliuką su purkštuku sulašinkite 50 lašų eterinių aliejų mišinio „Švelnus pūkelis“ arba „Saldžių sapnų„, supilkite 100ml vandens iš čiaupo. Mišinį sukratykite ir purkškite kambariuose kas porą valandų, po 5-7 papurškimus.

Identifikuokite, ar TAI – tikrai sloga

Turiu pasakyti, kad ta bjauroji, tikroji sloga, 0-6 mėnesių mažylius užklumpa gana retai. Kodėl? Todėl, kad šiuos angelėlius vis dar akylai saugo įgimtas imunitetas ir mamos pienelis! Maždaug šeštą gyvenimo mėnesį įgimtas mažylio imunitetas pradeda silpti ir organizmas ima sparčiai brandinti nuosavą, įgijamą imunitetą. Todėl pirmojo pusmečio pabaiga labai dažnai būna pažymėta pirmąja, tikrąja sloga, kosuliuku ir kitais negalavimais. O iki tol, reiškinys, kurį tėvai dažnai neteisingai vadina sloga, yra ne kas kitas, o kūdikiškas “kniurksėjimas” ar “kriuksėjimas” (čia mamų išgalvoti pavadinimai), sukeltas sauso patalpų oro. Šis reiškinys ypač paaštrėja atvėsus orams ir prasidėjus šildymo sezonui. Mamos dažnai pasakoja, kad tokiam “kriuksinčiam” leliukui plaunant/siurbiant nosytę, jokių didelių lobių rasti nepavyksta! Ir gerai! Vadinasi – tai ne sloga. Nuo sauso oro nosies gleivinė šiek tiek paburksta ir atsiranda tas mielas, kūdikiškas kniurksėjimas.

Ką daryti? Drėkinti patalpų orą! Yra pirkti tokie specialūs prietaisai, matuojantys procentinę oro drėgmę, ir jeigu šis rodiklis yra mažesnis, nei 50% – patalpų orą rekomenduojama drėkinti, nes ilgainiui diskomfortą (sausa oda, niežtinti, užsikimšusi nosis, sausos lūpos, įsielektrinę plaukai ir tt.) ims jausti visa šeima. Drėkinti orą galite įvairiausiais būdais: šlapi rankšluosčiai ant radiatorių, indeliai su vandeniu, kabinami prie radiatorių, ultragarsinis, tyliai dirbantis oro drėkintuvas ir pan. Kitas dalykas- nepamirškite sudrėkinti mažylio nosies gleivinės. Ji Jums tikrai atsidėkos: nosis neužburks ir mažylis galės kvėpuoti laisvai. Nosies gleivinės drėkinimui tinka aukštos kokybės migdolų, alyvuogių, vynuogių kauliukų aliejus, o pats pats pačiausias reikalas būtų sviestmedžių aliejus. Literatūroje rašoma, kad šis aliejus (labiau sviestas, nei aliejus) – puikus dekongestantas. Šis įmantrus žodis reiškia, kad sviestmedžių aliejus nuima nosies paburkimą ir užgulimą. Tyrimai rodo, kad nosies užgulimas praeina per porą minučių, o efektas tęsiasi kelias valandas. Išbandyta asmeniškai! Tikrai veikia. Reikia tiesiog patepti nosies landas nedideliu kiekio sviestmedžio aliejaus (galite naudoti vatos pagaliuką, o vyresniems vaikams leisti pasitepti piršteliu).
Dėmesio! Dėl Dievo meilės, nekankinkite ir neprievartaukite vargšės nosies dažnai plaudami ją jūros vandeniu. Maldauju, nedarykite to! Gydytojai, kaip susitarę, rekomenduoja tokius „nosies dušus“ slogos profilaktikai ir gydymui, tik dažniausiai nepasako vieno svarbaus niuanso: nosį plauti galima MAX vieną – du kartus per dieną, ir tik esant reikalui. Dažnai plaunamos nosies bakterinė pusiausvyra sutrinka, jūros vanduo išsausina gleivinę, nosis užburksta (taip ji ginasi nuo Jūsų agresyvių veiksmų) ir tuomet sloga nesibaigia mėnesiais. Lygiai tas pats būna, kai nosį kankinate sausinančiais nosies lašais ir purškalais. Mielieji, su nosimi reikia elgtis švelniai, nes tai – atskira respublika. Jei tikrai tikrai reikia “praskiesti” nosies turinį, naudokite tam fiziologinį tirpalą (NaCl) – jo yra pirkti vaistinėse. Šis vandenėlis nedaro nieko: nesausina, nedirgina, nedezinfekuoja. Jis tiesiog “praskiedžia” nosies turinį. Jei klausite ar šiam tislui netiktų paprastas vanduo, tai ne, netiktų. Fiziologinis tirpalas, vadinamas fiziologiniu, nes jo druskingumas, osmosinis slėgis ir visi kiti parametrai yra tokie patys, kaip kitų mūsų organizmo skysčių. Esant reikalui, šis tirpalas yra lašinamas ar leidžiamas tiesiai į veną, o tai reiškia, kad mūsų organizmas jį toleruoja puikiai.
Daugiau mano minčių apie slogos gydymą galite rasti kelių metų senumo straipsnyje, po kurio sulaukiau daugybės padėkų ir komentarų “Kodėl anksčiau niekas apie tai nekalbėjo???”.

O ką daryti, jei TAI – sloga?
Jei visgi valydami nosytę randate joje didžių lobių, o gal tie lobiai iš nosytės teka savaime, būtina imtis papildomų veiksmų, kad mažylis neįsisirgtų.
Kvėpavimą palengvins ir slogą greičiau nubaidyti padės rozalinų (viržinių mirtenių) eterinis aliejus. Taip pat šis aliejus itin veiksmingai atkemša užsikimšusią nosį. TIK ŠIUKŠTU NETEPKITE JUO GRYNU NEI NOSIES, NEI PANOSĖS!!! Lašelį šio švelnaus Australiško stebuklo reikia užlašinti ant mažylio drabužėlio/pagalvėlės/minkšto žaisliuko/merliuko/lovos apsaugėlių prieš guldant leliuką miegoti.  Eteriniai aliejai garuos ir viso miego metu saugos Jūsų angelėlį. Taip pat kvėpavimą lengvina ir užsikimšusią nosį gelbsti mišinys „Švelnus pūkelis“.

Dėmesio! Mamos labai dažnai klausia, ar mūsų legendinį aliejų mišinį „Baubukas“ galima naudoti visai mažiems leliukams. Atsakymas: NE. Baubukas tinkamas mažyliams nuo 6 mėnesių amžiaus ir taškas. „Baubuko“ sudėtyje yra arbatmedžio eterinio aliejaus, kuris 0-6 mėnesių leliukams gali būti per stiprus. Tokia yra mūsų oficiali rekomendacija, ir, jei naudosite „Baubuką“ anksčiau, nei rekomenduojama, darykite tai savo atsakomybėje. 

Visgi, jei sloga įsisiautėjo ir nosis varva be paliovos, galite pasigaminti švelnųjį, leliukams tinkamą „Baubuką“: į 20ml saldžiųjų migdolų aliejaus įlašinkite 4 lašelius rozalinų eterinio aliejaus ir mišinuku tepkite PANOSĘ ir IŠORINIUS NOSIES SPARNELIUS kelis kartus per dieną. Nosies landų tepti nerekomenduojame!

Jei klausite, kodėl nuo slogos rekomenduojame ne arbatmedį ar eukaliptą – atsakymas paprastas – jie per stiprūs mažiems leliukams, gali dirginti kvėpavimo takus, sukelti bronchospazmus, tad būkite atsargūs! Beje, rozalina yra švelnioji, levandomis kvepianti arbatmedžio giminaitė. Įsivaizduokite – savybės tokios pats turbo antibakterinės ir antivirusinės, kaip įprastinio arbatmedžio, tačiau kvapas – gėlinis, švelnus, levandinis. Tiesiog tobulas pasirinkimas patiems mažiausiems.

Slogą įveikti ir greičiau pasveikti  padės garinami mišiniai „Saldžių sapnų“, „Švelnus pūkelis“,  rozalinų,  pušų, levandų,eteriniai aliejai. Juos galite garinti patalpose, naudojant elektrinį eterinių aliejų garintuvą (difuzorių). Garinkite 4-5 lašelius, du kartus per dieną, po 30 min. Laikykitės šių rekomendacijų ir prisiminkite, kad aromaterapijoje, kaip niekur kitur, labai tinka principas „mažiau yra daugiau“. Nesaikingai naudojami eteriniai aliejai apkrauna organizmą! Apie saikingą ir protingą eterinių aliejų naudojimą skaitykite ČIA.

Vakare, jei mažylis nekarščiuoja, būtinai jį išmaudykite. BŪTINAI! Kodėl? Todėl, kad sirguliuojančiam vaikeliui bus labai naudinga pakvėpuoti šiltais, drėgnais vandens garais. Ir neklausykite močiučių, kurios sako, kad sirguliuojančio vaiko jokiais būdais negalima maudyti ir vežti į lauką, nes “peršals, pribėgs vandens į ausis ir pan.“. Nesąmonė. Primenu, kad ligas sukelia bakterijos ir virusai, o visi kiti veiksniai, tokie, kaip šaltas oras ar vanduo yra tik papildomos sąlygos. Juk išmaudytą vaikelį iškart suvyniosite į šiltą rankšluostį, išvalysite ausytes, nusausinsite galvytę, apkabinsite, pamaitinsite pieneliu ir apsaugosite nuo visų pasaulio grėsmių, tiesa? 🙂 Ir nenešite tokio šiltučio, minkštučio prie atviro lango. Tad pamirškite tokius patarimus ir paruoškite savo angelėliui aromaterapinę vonią.
Tegul „pasiterapina“ dėl savo sveikatos ir gerovės.

Aromaterapinei voniai rinkitės rozalinų eterinį aliejų arba eterinių aliejų mišinį „Saldžių sapnų„.  Į vonią lašinkite 1-2 lašelius pasirinkto eterinio aliejuko. AKCENTUOJU: 1-2 lašelius, ne daugiau!
Į vonią grynų eterinių aliejų lašinti negalima, juos būtina praskiesti, nes vandenyje aliejai netirpsta. Nesigąsdinkite, tai labai paprasta. Skiedimo būdai yra trys ir jie visiškai priklauso nuo Jūsų mažylio odos tipo:

  • Jei oda normali: paimkite arbatinį šaukštelį valgomosios druskos, užlašinkite ant jos reikiamą kiekį eterinio aliejaus ir suberkite kvapnią druską į vonią. Eterinio aliejaus molekulės prisijungia prie druskos kristaliukų ir tolygiai pasklinda po visa vonioje esantį vandenį.
  • Jei oda sausa, jautri, arba norite ją palepinti: paimkite pusę stiklinės pieno, įlašinkite į jį reikiamą kiekį eterinio aliejaus ir supilkite kvapnų mišinį į vonią. Eterinis aliejus tirpsta pieno riebaluose.
  • Jei odą itin sausa, pleiskanojanti, atopinė – paimkite šaukštą augalinio aliejaus, įlašinkite į jį reikiamą kiekį eterinio aliejaus ir supilkite aliejų mišinį į vonią. Eterinis aliejus tirpsta augaliniame aliejuje.

Kvapnioje vonioje rekomenduojama maudytis 7-10min., kad eteriniai aliejai pilnai patektų į organizmą ir patirtumėte terapinį efektą.

O kas, jei sloga atsivedė draugą, vardu Kosulys?
Veiksmų planas panašus: eterinių aliejų garinimas elektriniu garintuvu arba purškalo “Dėdė miegas” naudojimas. Maudynės kvapnioje vonioje. Lašelis rozalinos ant merliuko ar lovos apsaugėlių, miegant.
Papildomas veiksmas, tinkamas mažiems leliukams: krūtinės, nugarytės, pėdučių įtrynimas SKIESTAIS levandų, rozalinų eteriniais aliejais arba SKIESTU eterinių aliejų mišinuku „Saldžių sapnų“.
Primenu ir akcentuoju, kad eterinių aliejų negalima naudoti grynų (neskiestų) ant odos, nes tai yra labai koncentruota medžiaga, akimirksniu galinti sudirginti odą (nebūtinai jautrią). Tai galioja tiek vaikams, tiek suaugusiems.

Kaip praskiesti mano minėtus eterinius aliejus?

  • Vienkartiniam naudojimui: paimkite pusę šaukštelio saldžiųjų migdolų aliejaus, įlašinkite į jį VIENĄ LAŠĄ pasirinkto eterinio aliejaus (iš mano anksčiau minėtų) ir ištepkite mažylio krūtinę, nugarytę ir pėdutes šiuo mišiniu. Aprenkite medvilninį rūbelį, vilnones kojinytes ir švelniai pamyluokite. Pamatysite, kaip gerai veikia 😉
  • Ilgesniam laikui galite pasidaryti daugiau tokio aliejų mišinuko: į 20ml saldžiųjų migdolų aliejaus įlašinkite 6 lašelius pasirinkto eterinio aliejaus. Turėsite ilgesniam laikui, nereikės kaskart tepant gaminti iš naujo.

P.S. Pasitaiko, kad ilgiau naudojant tokį aliejų mišinį paberia odą tose vietose, kur aliejukas buvo teptas. Atsiranda vos matomas, smulkus, rausvas bėrimas. Taip nutinka, kai aliejus sureaguoja su prakaitu. Po pirmųjų maudynių bėrimas paprastai išnyksta, tad nesibaiminkite – tai ne alergija. 

Tai toks būtų veiksmų planas susirgus 0- 6 mėnesių mažyliui pagal mane, medicininį išsilavinimą turinčią aromaterapeutę ir dviejų berniukų mamą Giedrę Veličkienę 😉 Jei mažylis susirgo rimčiau – nedelsiant kreipkitės į savo šeimos gydytoją ar pediatrą. Nedelskite, nes iš pirmo žvilgnio nerimti negalavimai pirmųjų mėnesių kūdikiui gali būti pavojingi!

Straipsnį apie ligų profilaktiką vyresniems vaikučiams rasite ČIA.
Straipsnį apie teisingą slogos gydymą rasite ČIA.

Video konsultaciją „Kaip išsirinkti garintuvą eteriniams aliejams“ rasite ČIA.

Įsigyti kvapnių priemonių, padedančių apsisaugoti nuo ligų, galite mūsų spalvingoje e. parduotuvėje www.samoningosmamos.lt

Pasitarti, gauti atsakymą ar patarimą visada galite parašiusios mums žinutę FB arba el.paštu info@samoningosmamos.lt arba paskambinus telefonu 867488421.

Linkiu likti sveikiems, nesirgti, o susirgus – greitai pasveikti!
Su meile,
Giedrė