Kodėl verkia naujagimis?

liepos 14 Ramus miegas

Kodėl verkia naujagimis?

Verksmas  yra vienintelė naujagimiui  gamtos duota priemonė išreikšti savo poreikius, nepasitenkinimą ir jausmus. Kiek ūgtelėjęs kūdikis atranda vis įvairesnių komunikacijos būdų (gugavimas, šypsena, mimikos ir pan.), o naujagimiui (0-28 dienų kūdikiui) šaižus, intensyvus verksmas yra vienintelis būdas parodyti tėvams, kad kažkas ne taip. Suaugę žmonės dažnai juokais klausia: „Kaip įmanoma, kad toks šaižus ir garsus verksmas sklinda iš tokio mažo kūnelio?“. Naujagimio verksmas yra labai intensyvus ir garsus, todėl nemalonus suaugusio žmogaus ausiai. Tai evoliucijos metu susiformavęs reiškinys. Šaižus ir garsus naujagimio verksmas užtikrina, kad suaugęs žmogus kuo anksčiau išgirstų verkiantį kūdikį ir nedelsiant reaguotų, patenkintų mažylio poreikius.

Du ar daugiau vaikų turintys tėvai paprastai greičiau ir tiksliau identifikuoja mažylio verksmo priežastis ir geba parinkti tinkamą sprendimo būdą. O ką daryti tiems, kurie tėvais tapo pirmą kartą?

Dažniausias naujagimio verksmo priežastis sufleruoja kūdikių priežiūros specialistė Giedrė Veličkienė.

  1. Mama, koks įdomus šis pasaulis!

Nėštumo metu mažylis gyveno mamos gimdoje. Ten visada buvo tylu, ramu, saugu, gera. Jokių didelių pokyčių. Gimimo metu mažylis patiria stresą. Iškart gimus jį veikia slėgis, temperatūra, šviesa, garsai, pojūčiai. O kur dar tiek žmonių, veidų,  balsų!…  Naujagimiui šie potyriai nauji. Ir šių potyrių kartais yra gerokai per daug. Naujagimiui reikia laiko prisitaikyti prie pasaulio, mamos ir tėčio, namų aplinkos, pasikeitusios padėties ir pan. Tai vadinama adaptacija. Natūralu, kad mažylis šiuo nelengvu laikotarpiu būna irzlus, piktas ir sunkiai nuraminamas. Tai laikina. Leiskite tam būti ir elkitės su mažyliu kuo švelniau. Sukurkite į įsčias panašią aplinką: venkite intensyvių garsų, ryškios šviesos, didelio temperatūrų skirtumo. Elkitės su naujagimiu kuo švelniau. Taip pamažu padėsite jam adaptuotis prie Gyvenimo šioje  Žemėje.

  1. Mama, man nepatogu!

Šlapios sauskelnės, spaudžiantys ar trinantys drabužėliai, nepatogi kepurė, „griaužiančios“ vilnonės kojinės, intensyvus mamos kvepalų aromatas, nepatogi kūnelio padėtis, „nugulėtas“ šonas… Tai tik keletas „smulkmenų“ dėl ko naujagimis gali protestuoti. Atidžiai pažvelkite į savo vaiką ir pagalvokite, kas šiuo momentu gali būti ne taip.

  1. Mama, man skauda pilvą!

Kol mažylio virškinamasis traktas prisitaiko prie naujovių, „užsisėja“ gerosiomis bakterijomis reikia kiek laiko. Natūralu, kad naujagimystės laikotarpiu pilvelis yra labai jautrus. Visos mamos žino, kad pirmaisiais kūdikio gyvenimo mėnesiais verksmas dažnai būna susijęs su pilvelio skausmu. Priežastys gali būti dvi: dujų susilaikymas žarnyne (kūdikis dažnai „pirsčioja“) arba vadinamieji pilvo diegliai (kūdikis nepaliaujamai ir nenuraminamai verkia maždaug  2-3 val. kasdien, mažiausiai tris kartus per savaitę).

Jautriam pilveliui raminti išbandykite viską, kas įmanoma, taip tikrai rasite, kas tiks Jūsų mažyliui. Sufleruoju: pilvelio masažas, lengva mankšta ant didžiojo gimnastikos kamuolio, pilvelio šildymas vyšnių kauliukų pagalvėle, kūdikio nešiojimas pozoje „Tigras medyje“, specialūs lašiukai pilveliui raminti, šilta vonia ir pan.

  1. Mama, aš alkanas!

Neužsispirkite naujagimio maitinti kas dvi ar tris valandas. Visi vaikai yra skirtingi. Vienas  pienelį traukia intensyviau, kitas – silpniau. Vienas prie krūties snaudžia, kitas – užmiega tik pasimaitinęs. Vienos mamos pienas teka itin lengvai, o kitos krūtys taip lengvai pienelio neatiduoda. Šie ir kiti skirtumai gali lemti, kad naujagimiai suvalgo skirtingą kiekį pieno. Ir dėl to skirtingu metu išalksta! Todėl „užsispirti“ maitinti naujagimį griežtais intervalais nėra protinga. Šių intervalų protingiau laikytis, kai kūdikis kiek paauga, būna 2-3 mėnesių amžiaus. O kol susireguliuos pieno gamyba, tėkmė, naujagimis sustiprės – maitinkite  pagal poreikį! Ir nepamirškite, kad verksmas išduoda nepatenkintus naujagimio poreikius.

  1. Mama, man karšta!

Rūpestingos mamos, bijodamos, kad mažylis nesušaltų dažnai kiek persistengia su mažylio apranga ir patalyne. Turėkite galvoje, kad naujagimio termoreguliacija nėra tobula, todėl jis labai greitai sušala ar sušyla. Tai,kad naujagimiui šalta identifikuosite labai greitai: patikrinkite kūdikio nosytę, rankytes, pėdas ir viskas bus aišku. O štai su perkaitimu kiek sunkiau. Pirmiausia patikrinkite kūdikio kaktą ir nugarytę. Šios dvi kūno vietos neturi būti drėgnos nuo prakaito. Naujagimio skruostai neturi degti raudoniu. Mažylio delniukai neturi būti šlapi.

Laikykitės taisyklės rengti kūdikį tik vienu sluoksniu daugiau, nei esate apsirengę patys. Ši taisyklė negalioja, jei namuose ar lauke yra labai šilta (pvz. 26-30⁰C) arba, jei naujagimis nuolatos glaudžiamas prie Jūsų kūno (nuo to jis irgi sušyla labai greitai).

  1. Mama, aš bijau!

Mažylį gali išgąsdinti staigūs pokyčiai: šviesa – tamsa, šilta – šalta, tylu – garsu ir pan. Stenkitės elgtis švelniai. Paprasčiausias pavyzdys: daug jaunų tėvelių skundžiasi, kad naujagimis labai verkia įdėtas į vonelę maudynėms, arba ištrauktas iš jos ima stipriai verkti. Tai natūralu, nes pokytis yra per staigus. Tokiems jautriems mažyliams rekomenduoju situaciją palengvinti taip: pries dedant mažylį į vandenį, lengvai apvyniokite jo kūnelį plonu marlės sluoksniu. Ir tegul marlė lieka tol, kol mažylis pripras prie vandens. Jei kūdikis verkia, kai ištraukiate iš vandens, pasiruoškite šiltą rankšluostį (sušildykite jį ant šildytuvo) ir pasirūpinkite, kad vonios kambaryje būtų kuo šilčiau. Tokie palaipsniniai perėjimai iš vienos būsenos į kitą moko mažylį pasitikėti pasauliu ir ilgainiui jis nustoja bijoti permainų.

  1. Mama, aš įsitempęs!

Padidėjęs raumenų tonusas yra dažna naujagimio verksmo priežastis. Įsivaizduokite, mažylis 9 mėnesius gyveno ankštoje gimdos erdvėje, buvo susisukęs embriono poza ir tokioje pozoje jautėsi saugiausiai. Patekęs į šį pasaulį jis turi laisvę „makaluoti“ rankytėmis ir kojytėmis laisvai, kiek patinka. Tiesa, pirmaisiais mėnesiais šie judesiai yra beveik nekontroliuojami, staigūs, „kampuoti“. Naujagimis ima ir išsigąsta savo rankų bei kojų judesių. Kartais šie judesiai gali būti nemalonūs dėl padidėjusio raumenų tonuso! Esant reikalui parodykite savo mažylį osteopatui, kineziterapeutui ar kūdikių masažo specialistui. Šie žmonės daro stebuklus.

Verta pagalvoti ir apie jautraus naujagimio vystymą. Kad ir ką šiuolaikiniai specialistai sakytų apie šį būdą, logiškai pagalvojus, jis nėra blogas, jei juo nepiktnaudžiaujame. Vystymas, kai mažylio judesiai yra kiek suvaržomi labai primena buvimą mamos pilvelyje, kai mažylis negalėjo laisvai judėti.Tai jam suteikia saugumo ir pasitikėjimo. Žinoma, jei laikysite kūdikį suvystytą kiaurą parą, Jūs tikrai atimsite iš jo atradimo džiaugsmus ir stabdysite motorinę raidą, tad nepiktnaudžiaukite šiuo metodu.

  1. Mama, aš pervargęs!

Mano akimis, tai yra pagrindinė naujagimio verksmo priežastis. Savo praktikoje mačiau labai daug pervargusių kūdikių ir visi jie elgėsi taip pat: buvo irzlūs, įsitempę ir nepaliaujamai verkė. Dažnai jauni tėvai mano, kad kuo labiau stimuliuos naujagimį, tuo ramiau jis miegos. DĖMESIO!!! Yra visiškai priešingai! Pervargęs nuo įspūdžių ir emocijų kūdikis ne tik bus irzlus ir piktas, bet ir labai prastai miegos: blaškysis ir verkšlens per miegus.

Naujagimystės laikotarpiu stimuliaciją reikia riboti. Nesakau, kad jos turi visai nebūti. Tačiau ją riboti reikia. Kelionės į prekybos centrus, lankytojai, ryškios spalvos, garsai ir kiti įspūdžiai: visa tai yra nauja. Naujagimio galvelė ir širdelė nepajėgia visko apdoroti vienu metu. Neperkraukite naujagimio – jo nervų sistema nebrandi, jis negali apdoroti daug informacijos vienu metu.

Kitas dalykas susijęs su naujagimio miegu. Dažnai iš jaunų tėvų girdžiu: mūsų mažylis VISAI nemiega. Atvykus į konsultaciją namuose, praleidus kelias valandas su šeima, matau, kad naujagimis visgi miega. Tik jo tėveliai tikisi, kad mažylis turi miegoti, kaip suaugęs žmogus: plumt ir miegu kelias valandas be prabudimo.

Kūdikių nervų sistema veikia kiek kitaip nei suaugusio žmogaus. Esminis dalykas, kurį turi įsidemėti naujagimio tėvai: jei mažylis numinga pvz. 2-3min. ir po to nubunda, artimiausią valandą jis bus irzlus, piktas ir jo užmigdyti bus NEĮMANOMA. Kodėl taip yra?

Įsivaizduokite situaciją: vėlai vakare gulite ant sofos ir žiūrite filmą. Netrukus užmiegate. Po keliolikos minučių ateina antroji pusė ir sako: „Ei,kelkis ir eik miegoti į lovą“. Jūs atsikeliate, nueinate išsivalyti dantų ir gulatės į lovą. Netrukus palaimingai užmingate. Va čia yra didysis skirtumas! Naujagimis ir kūdikis, kuris numinga prie krūties/ant rankų/autokėdutėje/sūpuoklėse/gultuke bent porą minučių ir staiga nubunda, artimiausią valandą tikrai neužmigs. Bet tikrai bus irzlus ir mieguistas! Taip veikia nebrandi nervų sistema.

Todėl, mielieji mamos ir tėčiai, venkite tokių naujagimio „numigimų“ po porą minučių. Geriau stebėkite, kad mažylis būdrautų 60-90 min., o tada migdykite jį. Ir kai mažylis pradės snausti, neskubėkite perdėti jo į lovelę ar atitraukti nuo savęs, nes dažnai tą akimirką kūdikis prabunda. Padėkite jam įmigti ir tik tada atsitraukite. Tai išgelbės Jus ir mažylį pirmaisiais gyvenimo mėnesiais!

  1. Mama, aš ilgiuosi Tavęs!

Pamirškite „pasakas“, kad nešiojamas naujagimis greitai pripras prie rankų ir pataps „rankinuku“! Patyręs specialistas niekada neduos tokio patarimo jaunai mamai.

Atsiminkite, kad kūdikis devynis mėnesius gyveno Jūsų kūne ir buvo visiškai priklausomas nuo Jūsų. Tai, kad jis gimė, situacijos iš esmės nepakeitė. Jis vis dar pilnai priklausomai nuo Jūsų ir jam labai labai reikia Jūsų artumo, šilumos, kvapo, švelnumo ir t.t. Jei auginate jautrų ir daug verkiantį kūdikį, nešiojimas, supavimas, naujagimio glaudimas prie saves yra pagrindinė „terapija“ ir geriausias pagalbos būdas! Nešiokite į sveikatą! Tai kuria ryšį tarp mažylio ir mamos, stato kūdikio psichikos pagrindą, moko jį pasitikėti kitu žmogumi ir signalizuoja, kad pasaulis yra saugi ir draugiška vieta!

  1. Mama, kaip Tu jautiesi?

Vaikas ir mama susieti itin tampriais ryšiais. Jie jaučia vienas kitą geriau, nei bet kas kitas šiame pasaulyje. Atsiminkite: tai ką jaučiate Jūs, jaučia ir Jūsų kūdikis. Ir atvirkščiai. Pagalvokite apie tas minutes, kai kūdikis verkia. Ar tuo metu jaučiatės gerai? Ne. Taip pat ir mažylis: kai jo mama yra pavargusi, liūdna, pikta, nepatenkinta savimi ir pan. mažylis jaučiasi taip pat!!! Jis kaip kempinė sugeria visas Jūsų emocijas. Tad rūpinkitės savimi, priimkite pagalbą, kurią siūlo artimieji, kalbėkitės su savo vyru, išsakykite, kaip jaučiatės. Visiškai normalu, kad pirmaisiais kūdikio gyvenimo mėnesiais jaučiatės „kaip kosmose“. Tai normalu! Gyvenimas pasikeitė 180⁰ kampu. Normalu, kad Jums reikia laiko priprasti prie šių džiugių pokyčių.

Šiandien visos medijos bruka mums mintį: tik laiminga ir rami motina gali užauginti laimingą ir ramų vaiką. Tai tiesa! Tik klausimas už milijoną būtų „Kaip tapti laiminga ir ramia motina?“. Nuoširdžiai atsakykite, kas daro Jus laiminga. Nemeluokite sau. Skirkite laiko savo pomėgiams, draugams, santykiams su vyru, grožio procedūroms. Atsiminkite: kuo labiau mylėsite save ir rūpinsitės savimi, tuo laimingesnis ir ramesnis bus Jūsų vaikelis!

 

Būkite sveiki ir laimingi!

Su meile,

Giedrė Veličkienė