Pagalba neramiam pilveliui

Mano šviežiai iškeptas pirmokas Arvydas yra vaikas, kuris viską „virškina“ savyje. Visas emocijas, nerimą, baimę, kompleksus ir kitus sudėtingus dalykus. Matau, kad kažkas ne taip, klausiu „Kaip jautiesi?“, „Ką galvoji?, „Gal nori pasikalbėti?“. O jis tik numykia, kad viskas gerai, prisiglaudžia ir pasako, kad nenori kalbėti. Šiandien išryškėjo to nenorėjimo kalbėtis pasėkmės:
-Mamyte, naktį negalėjau užmigti nes galvojau apie rytojų.
-O ką tu galvojai?
-Nu viską, kaip ten viskas bus, ar aš žinosiu ką daryti… Ir, mamyte, man skauda pilvelį, kažkoks nemalonus jausmas. Daug kartų ėjau „kaku“, bet nieko nepadarau.

Ar žinojote, kad pilvas yra mūsų emocijų centras? Ta prasme, kad visos neišsakytos, „užsigulėjusios“ emocijos, neraminantys reikalai „gyvena“ pilve. Labai puikiai prisimenu save paauglystėje, kai prieš kiekvieną kontrolinį man imdavo diegti skrandį. Taip pasireikšdavo įtampa. Nerimaujančiam Arvydui pilvelis primena apie nerimą, kurį jaučia dėl pirmosios dienos mokyloje. Tikriausiai esate girdėję, kaip kažko bijančiam žmogui sakoma: „netrydaliok“. Šis posakis tikrai atsirado ne veltui. Nerimaujantis ar kažko bijantis žmogus labai dažnai susiduria su nemalonia problema – streso sukeltu viduriavimu, kuris paprastai praeina iškart, vos tik nuslūsgta įtampa ir baimė.
Šiomis dienomis, kai daugybė mažylių pirmąjį kartą iškeliauja į darželį ar mokyklą, sulaukiame daug klausimų apie pilvelio problemas: pradedant pykinimu, pilvo pūtimu, raižymu, neaiškios kilmės skausmu, baigiant viduriavimu ar vidurių užkietėjimu. Jei esate tikri, jog pilvelio problemos mažyliui prasidėjo ne dėl žarnyno infekcijos ar apsinuodijimo, o dėl banguojančių emocijų, šioje situacijoje tikrai pagelbės aromaterapiją. Arvydas pats žino: kai negaluoja pilvelis, „susilaiko bezdukai“ ar atsiranda nervinis viduriavimas, reikia bėgti į kvapų vaistinėlę ir ieškoti mišinio „Ramus pilvelis“ arba mandarinų eterinio aliejaus.

Keletas variantų, kaip galite pagelbėti nerimaujančiam pilveliui:
1. Jei nenorite nieko per daug galvoti ir makaluoti, tuomet imkite mūsų paruoštą aliejų mišinį „Ramus pilvelis“, kurio sudėtyje yra mandarinų, levandų ir ramunėlių eterinių aliejų. Ši trijulė tradiciškai naudojama skrandžio ir žarnyno negalavimams lengvinti. Klysta tie, kurie galvoja, jog „Ramus pilvelis“ skirtas tik kūdikiams. Šis mišinys skirtas visai šeimai! Nesvarbu kokios pilvelio problemos kamuoja – dėmesys vaiko išgyvenimams, švelnus mamos ar tėčio rankų prisilietimas, lengvas masažas pagal laikrodžio rodyklę, gerosios eterinių aliejų savybės, malonus mišinio aromatas tikrai pagerins savijautą ir nuramins nuliūdusį pilvelį.
Aliejų mišinį „Ramus pilvelis“ rasite čia: https://www.samoningosmamos.lt/produktas/ramus-pilvelis/

2. Jei namuose turite grynų eterinių aliejų, panašų mišinuką galite pasigaminti patys. Receptais mes, kaip visada, mielai dalijamės.

1 variantas
50 ml saldžiųjų migdolų aliejaus
5 lašai mandarinų eterinio aliejaus
5 lašai levandų eterinio aliejaus
2 lašai ramunėlių (germaniškų ar romėniškų – nesvarbu) eterinio aliejaus

2 variantas
50 ml saldžiųjų migdolų aliejaus
5 lašai mandarinų eterinio aliejaus
7 lašai eterinių aliejų mišinio „Saldžių sapnų“ (jame yra tiek levanda, tiek ramunėlė)

Jei neturite nieko su ramunėle, tuomet pakaks levandų ir mandarinų kombinacijos, į 50ml migdolų aliejaus lašinkite po 5 lašelius levandų ir mandarinų.

Levandų eterinis aliejus: https://www.samoningosmamos.lt/produktas/levanda-5ml/

Mandarinų eterinis aliejus: https://www.samoningosmamos.lt/produktas/mandarinas-5ml/

Eterinių aliejų mišinys „Saldžių sapnų“: https://www.samoningosmamos.lt/produktas/misinys-saldziu-sapnu/

Saldžiųjų migdolų aliejus: https://www.samoningosmamos.lt/produktas/migdolas/

2. Įtampą ir nerimą palengvinti padės aromaterapinė vonia. Ją taip pat ruoškite su aukščiau minėtais eteriniais aliejais. Nepamirškite, kad grynų eterinių aliejų į vonią lašinti negalima, juos būtina praskiesti druska, pienu ar augaliniu aliejumi. Jei maudysitės su mandarinų eterinių aliejumi, skiesti jį rekomenduoju su augaliniu aliejumi, nes mandarinų eterinio sudėtyje yra natūralios cheminės medžiagos furokumarino, kuri gali dirginti jautresnę odą. Skiedimas su augaliniu aliejumi (pvz. saldžiųjų migdolų), padės to išvengti.
Į arbatinį šaukštelį migdolų aliejaus įlašinkite 4-5 lašelius eterinių aliejų ir supilkite mišinį į vonią. Maudykite vaikiuką 10-15min.

3. Ar žinote, kokį eterinį aliejų Prancūzų aromaterapeutai vadina „vaikų gelbėtoju“? O gi mandarinų! Šis eterinis aliejus yra unikalus tuo, kad veikia balansuojamai. Tai reiškia, jog nei ramina, nei stimuliuoja. Švelniai citrusais kvepiantis mandarinas harmonizuoja, balansuoja, todėl idealiai tinka mažiems vaikams, kurių emocijos per dieną keičiasi tūkstančius kartų. Būtent mandarinų eterinį aliejų rekomenduojame garinti vaikų kambaryje, o mažyliams, kurie išgyvena naują pradžią ir dėl to patiria nervinę įtampą, mandarinų aromatas tiesiog būtinas! Pamatysite, kokius stebuklus daro šis aliejus… Neveltui jis yra vienas perkamiausių eterinių aliejų iš visos kvapnios mūsų aliejų šeimos. Į elektrinį eterinių aliejų garintuvą lašinkite 6-8 lašelius mandarinų eterinio aliejaus ir palikite garuoti tol, kol garintuvas savaime išsijungs. Beje, mandarinas yra reta išimtis iš visų citrusų – jį galima garinti ir vakare, naktį.

Mandarinų eterinį aliejų (5ml) rasite čia: https://www.samoningosmamos.lt/produktas/mandarinas-5ml/

Didesnį mandarinų eterinio aliejaus buteliuką rasite čia: https://www.samoningosmamos.lt/produktas/mandarinas-10ml/

Išsamus šio eterinio aliejau aprašymas mūsų parengtame „Eterinių aliejų žinyne“: https://www.samoningosmamos.lt/mamu-straipsnis/mandarinas/

Ar žinote ko labiausiai reikia jautriam, naują pradžią išgyvenančiam vaikučiui? Jam reikia tėvų meilės, švelnumo, dėmesio, skirto tik jam vienam, padrąsinimo, jūsų pasakojimo, kuris prasideda „Žinok, kai aš buvau maža, ir man taip buvo!“ ir jūsų stabilumo. Visoms, kurios šiomis dienomis rašo mums graudulingus laiškus apie tai, kaip sunkiai mažylis pasiliko darželyje ar mokykloje, kaip gailiai verkė, ir kaip jūsų širdis subyrėjo į tūkstančius mažų gabalėlių, mes siunčiame mamišką apkabinimą, linkime širdies ramybės ir supratimo, kad viskas praeina. Šios naujos pradžios mūsų vaikus ištiks anksčiau ar vėliau ir jos bet kokiu atveju bus skausmingos. Be to niekaip. Kad ir kaip gaila, kad ir kaip skaudu, matant verkiantį savo vaiką svetimo žmogaus glėbyje, reikia suprasti, kad ši patirtis yra būtina ir neišvengiama. Ši patirtis mus sustiprina. Mūsų vaikus ir mus. Nesigręžiokite atgal, nesigailėkite savo priimtų sprendimų ir nekeiskite savo nuomonės: naują pradžią išgyvenančiam vaikui atrodo, kad jo pasaulis svyruoja, tad dabar jam ypač reikia stabilumo. Būkime stabilūs – padėkime savo vaikams tvirtai žengti į naują, kupiną įvairiausių atradimų, etapą. Mūsų ramybė, stabilumas ir pasitikėjimas savimi (kad ir šiek tiek suvaidintas) persiduoda mūsų vaikams. Lengvo naujo starto!

Su meile,
Giedrė

P.S. Daug daug naudingų patarimų, kaip palengvinti fizinę ir emocinę adaptaciją darželyje galite išgirsti video seminare „Vaikelis didyn – į darželį pirmyn!“, kurį rasite čia: https://www.samoningosmamos.lt/vaikelis-didyn-i-darzeli-pirmyn/