Šią savaitę visiems perkantiems dovanojame MINI dydžio “Deivių grožio eliksyrą”!

Pakutenkite imunitetą pavasariui!

vasario 20 Aromaterapija

Noriu pakalbėti apie aromaterapiją artėjant pavasariui arba kaip sužadinti šalčio, tamsos ir ligų išvargintą imunitetą. Nors danguje vis dažniau pasirodo saulytė, per žiema tylėję paukščiai jau džiugina savo giesmėmis ir skleidžiasi snieguolės, mes kasdien vis dar sulaukiame gausybės klausimų apie… peršalimo ligas! Visgi, šiandien nenoriu kartotis ir vėl pasakoti apie, per žiemą įgrisusius, „Baubuką“, „Kranklį“ ir „Kvėpuok laisvai“ Noriu priminti jums apie tai, kad yra ir kitų puikių priemonių ir eterinių aliejų, kurie kuo puikiausiai tinka pavasario laikui! 🌿
Pavasario aromaterapijos trendas yra toks, kad stipraus aromato ir poveikio antibakteriniai ir antivirusiniai eteriniai aliejai, pavasarį areną užleidžia švelnesniems, mažiau agresyviems ir švelniai imunitetą kutenantiems eteriniams aliejams. Pavasarį pamirškite arbatmedį, eukaliptą, pipirmėtę, „Kvėpuok laisvai“ ir kitus „aštrius“, stiprius, intensyvaus aromato ir poveikio aliejus. Šie gėriai buvo skirti tam laikui, kai kamavo ligos. O dabar reikia tiesiog palaikomosios aromaterapijos: švelnaus sužadinimo imuninei sistemai.
Pavasariniams imuniteto „pakutenimams“ labiausiai tinka:
🌿Rozalinų EA* (tinka nuo gimimo).
🌿Čiobrelių (linalolio tipo) EA (tinka nuo 6 mėnesių)
🌿Citrinų EA (tinka nuo 6 mėnesių)
🌿Kėnių EA (tinka nuo 6 mėnesių)
🌿Pušų EA (tinka nuo gimimo)
🌿EA mišinys „Švelnus pūkelis“ (tinka nuo gimimo) – sudėtyje levanda, ramunėlė, citrina ir labai labai švelnus, vaisiais ir gėlėmis kvepiantis eukaliptas staigeriana.
*EA – eterinis aliejus

Trumpai apie kiekvieną iš šių stebuklų:

🌿Rozalinų (viržinių mirtenių) EA– tai pati švelniausia, mažiems vaikams tinkama klasikinio arbatmedžio (Tea Tree) rūšis, kuri pasižymi tomis pačiomis antibakterinėmis, priešvirusinėmis ir imuninę sistemą stimuliuojančiomis savybėmis, kaip ir stipraus, intensyvaus aromato, visiems iki skausmo pažįstamas, arbatmedis. Rozalina maloniai kvepia, nedirgina kvėpavimo takų, garinama elektriniame eterinių aliejų garintuve labai puikiai valo orą, lengvina kvėpavimą, atkemša nosį. Dėl sudėtyje esančios natūralios cheminės medžiagos linalolio, šis eterinis aliejus raminančiai veikia nervų sistemą ir gerina miegą. Tai tobulas eterinis aliejus peršalimo profilaktikai, nes tinka visai šeimai, netgi pirmųjų mėnesių kūdikiams, jautrius kvėpavimo takus turintiems vaikams ir nėštukėms.
🌿Čiobrelių (linalolio tipo) EA– tai švelnioji, kūdikiams ir vaikams tinkama čiobrelio rūšis, kuri yra gerokai draugiškesnė odai ir jautriems kvėpavimo takams, nei įprastas čiobrelių eterinis aliejus. Čiobrelis itin naudingas dažnai sergantiems viršutinių kvėpavimo sistemos ligomis: literatūroje teigiama, kad šis aliejus valo ir stiprina kvėpavimo takus, mažo to, čiobrelis nuo seno vertinamas, kaip imuninę sistemą žadinantis preparatas. Garinimui elektriniame eterinių aliejų garintuve linalolio tipo čiobrelių eterinį aliejų galite prie vyresnių, nei 6 mėnesių kūdikėlių, naudoti aroma vonioms ir įtrynimams, ne anksčiau nei mažylis atvęs pirmąjį gimtadienį.
🌿Citrinų EA – nuostabaus, kibikščiuojančio aromato eterinis aliejus literatūroje aprašomas kaip super imunitetą žadinanti priemonė. Teigiama, jog citrinų eterinis aliejus skatina kraujodarą, todėl ypač tinka nusilpusiems, paliegusiems, mažakraujyste sergantiems žmonėms. Pagrindiniai naudojimo būdai: garinimas, pėdų įtrynimai ir aroma vonios (nerekomenduojama, jei turite labai jautrią odą).
🌿Pušų, kėnių aliejai – spygliuočiai nuo seniausių laikų žinomi, kaip nuostabūs kvėpavimo takų antiseptikai. Dažnai sergantiems kvėpavimo sistemos ligomis rekomenduojami pasivaikščiojimai pušyne, kur oras lengvesnis, švaresnis ir prisotintas fitoncidų – natūralių, spygliuočių medžių išskiriamų, į eterinius aliejus panašių medžiagų. Spygliuočių eteriniai aliejai dažnai tinka net ir jautriems, alergiškiems žmonėms, mažiems vaikams, tad nors vienas mišku kvepiančio aliejaus buteliukas būtinai privalo gyventi jūsų alternatyvios sveikatos priežiūros vaistinėlėje.
🌿Mišinys „Švelnus pūkelis“ buvo sukurtas pavasarinių alergijų, šienligės kamuojamiems žmonėms, tačiau per laiką pastebėjome, kad jis puikiai tinka dažnai sergantiems, jautrius kvėpavimo takus turintiems žmonėms, taip pat kūdikėliams. Šis mišinys lengvina kvėpavimą, atveria nosį, kvėpavimo takus, veikia švelniai antibakteriškai ir labai, labai, labai skaniai kvepia!

Tai švelnių, tačiau efektyviai imuninę sistemą žadinančių, kvėpavimo takus valančių ir stiprinančių eterinių aliejų grupė, kurią galite naudoti visai šeimai.

Ką galite nuveikti su šiais stebuklingais kvepiančiais lašeliais?

🌿 Eterinių aliejų garinimas. Tai bene švelniausias ir maloniausias būdas susipažinti su aromaterapija! Garinkite eterinius aliejus gyvenamosiose patalpose, kad išvalytumėte orą nuo patogeninių mikroorganizmų ir apsaugotumėte šeimos narius nuo užkrečiamų infekcijų. Eterinius aliejus geriausiai garinti elektriniame eterinių aliejų garintuve – taip maksimaliai saugomis terapinės aliejų savybės. Garinimas keraminėje aroma lempoje taip pat galimas, tik jei pasirinksite tokį garinimo būdą, stebėkite, kad temperatūra vandens/aliejų talpoje neviršytų 60 laipsnių – viršijus šią temperatūrą „žūva“ terapinės aliejų savybės, o kaisdami, smilkdami eteriniai aliejai skyla į sveikatai pavojingus junginius.
🌿Aromaterapinės vonios. Antras švelnus būdas pajusti terapinę eterinių aliejų naudą yra kvapnios maudynės aroma voniose. Maudantis vonioje su eteriniais aliejais aromaterapija veikia dvejopai: per uoslę ir per odą. Tokios vonios ne tik stimuliuoja imunitetą, bet ir gerina bendrą savijautą, lengvina kvėpavimą, gerina atsikosėjimą, „atkemša“ nosį. ❗️Ruošiant kvapnias vonias svarbu atsiminti vieną dalyką: eteriniai aliejai netirpsta vandenyje, todėl įlašinus juos grynus į vandenį, jie gali dirginti jautrią odą, tad rekomenduojame eterinius aliejus praskiesti druska, pienu arba augaliniu aliejumi.
❗️Jei odą normali: paimkite arbatinį šaukštelį valgomosios druskos, užlašinkite ant jos reikiamą kiekį eterinio aliejaus ir suberkite kvapnią druską į vonią.
❗️Jei oda sausa, jautri, arba norite ją palepinti: paimkite pusę stiklinės pieno, įlašinkite į jį reikiamą kiekį eterinio aliejaus ir supilkite kvapnų mišinį į vonią.
❗️Jei odą itin sausa, pleiskanojanti, atopinė – paimkite šaukštą augalinio aliejaus, įlašinkite į jį reikiamą kiekį eterinio aliejaus ir supilkite aliejų mišinį į vonią.
Kvapnioje vonioje rekomenduojame maudytis 10-15min.,kad eteriniai aliejai pilnai patektų į organizmą ir pajustumėte terapinį efektą.
❗️Kūdikiams į vonelę lašinkite 1-2 lašus eterinių aliejų, mažiems vaikams 2-5 lašelius, o suaugusiesiems 4-8 lašelius eterinių aliejų.
🌿Padų įtrynimai. Greitas ir efektyvus būdas suaktyvinti imuninę sistemą – aromaterapiniai pėdų įtrynimai. Lašeliu gryno, neskiesto eterinio aliejaus įtrinkite kojų padus, apaukite medvilnines ar vilnones kojines ir guldykite mažylį miegoti. Tokios procedūros tinkamos ne tik tada, kai matote, kad mažylis jau serga, bet ir tada, kai jaučiate, kad imunitetas „ant ribos“. Po ligos ar antibiotikų vartojimo, galite netgi padaryti tokį tęstinį pėdų įtrynimų ritualą, kuris „pakutens“ imuninę sistemą ir padės organizmui atsigauti. Tiesiog trinkite eterinius aliejus vaikučiui į pėdas tris savaites iš eilės, po to darykite savaitės pertrauką. Mamų patikrinta – veikia!
🌿Stebuklingas apsauginis metodas darželinukams ir mokinukams. Norėdami apsaugoti po žiemos paliegusį ar tiesiog dažnai sergantį darželinuką ar mokinuką nuo užkrečiamų peršalimo ligų, kasdien praktikuokite tarp mamų labai populiarų metodą „angeliukai ant petukų“. Prieš išleidžiant vaiką į kolektyvą užlašinkite po lašelį gryno eterinio aliejaus ant mažylio drabužėlių (megztuko ar palaidinės) pečių juostoje. Eteriniai aliejai nuo kūno šilumos pamažu garuos ir visą dieną saugos jūsų stebuklą nuo svetimų bacilų. Gryni, kokybiški eteriniai aliejai nepalieka dėmių ant drabužėlių, neblukina spalvų, tad galite drąsiai praktikuoti šį metodą tiek ant spalvotų, tiek ant baltų drabužių. Beje, šis metodas tinka ir patiems mažiausiems šeimos nariams: jei keliaujate su kūdikių į viešas vietas, būtinai užlašinkite lašelį eterinių aliejų ant merliuko, žaisliuko, autokėdutės ar vežimėlio audinio – sukursite kvepiantį apsauginį šydą.

Dar viena priemonė, apie kurią privalau papasakoti artėjant pavasariui yra aliejų mišinys įtrynimams „Neįveikiamas skydas“. Ši priemonė buvo absoliuti rudens pradžios žvaigždė ir neabejotinai bus ankstyvo pavasario žvaigždė. Nėra nieko geriau už „Neįveikiamą skydą“ keičiantis sezonams!!! 🤩
„Neįveikiamas skydas“ nėra gydomoji priemonė. Jis sukurtas palaikyti, pastiprinti, sužadinti organizmo gynybines galias ir jį reikia naudoti sveikiems, ar vos sirguliuojantiems vaikams. Jau apsirgusiems reikėtų rinktis stipresnes priemones: grynus eterinius aliejus, kitus mūsų paruoštus mišinius. „Skydu prisidengti“ rekomenduojame vaikučiams nuo 18 mėnesių. Žinau, kad klausite, kodėl negalima jaunesniems. Tai atsakau, jog galima, nieko nenutiks, aš savo Tautvydui naudoju skydą nuo 11 mėnesių, nes po gulėjimo ligoninėje su kažkokia neaiškia bakterine infekcija, pirmos antibiotikų dozės ir 7 dantų dygimo vienu metu, jo imuninė sistema buvo gerokai nusilpusi. Jaunesni vaikiukai serga retai, jiems pilnai užtenka mamos pieno teikiamos apsaugos, tad persistengti nereikėtų. Jei auginate silpnos imuninės sistemos leliuką, galite mišinį panaudoti ir anksčiau, nei 18 mėnesių, tačiau tik tuomet, jei to iš tiesų reikia.
Mišinį reikia naudoti sąžiningai, nes tik tuomet galima pasiekti norimų rezultatų. Rekomenduojame energingai įtrinti aliejų mišiniu visą vaiko kūną vakare, po maudynių vonioje ar duše. Jei turite laiko ir noro, galite šiuo mišiniu ramiai pamasažuoti savo mylimuką – mamos meilė ir dėmesys yra pati geriausia terapija. Jei laiko neturite visai, galite mišiniu įtrinti vaiko krūtinę, nugarytę ir pėdutes. Toks būdas irgi tinkamas. Procedūras darykite tris savaites kasdien, po to darykite savaitės pertrauką ir vėl kartokite ciklą iš naujo.
Mišinio pagrindas – vynuogių kauliukų aliejus. Labai lengvas, greitai susigeriantis, nepaliekantis nemalonaus riebumo pojūčio. Jums tikrai patiks. Taip pat dėjome vitamino E – jį odą itin mėgsta. Kaip aktyviosios, veikliosios medžiagos tą neįveikiamą skydą kuria rozalinų, čiobrelių, citrinų, mirtų ir staigeriana eukaliptų eteriniai aliejai. Sinergija kvepia nuostabiai – tikrai įtiks net išrankiausiems!

❗️❗️❗️Tie, kurie su aromaterapija gyvena jau seniai, antrosios straipsnio dalies gali ir neskaityti, tačiau pradedantiesiems rekomenduoju permesti akimis mano parengtą teorinę dalį apie aromaterapijos saugą ir kokybę – bus tikrai naujų, nežinomų dalykų.

„Aromaterapijos ir eterinių aliejų gydomosios savybės ištirtos ir patvirtintos moksliškai, o aromaterapinių priemonių efektyvumu galite lengvai ir greitai įsitikinti pačios. Vienintėlis šių priemonių trūkumas – jų neužtenka nusipirkti ir panaudoti retkarčiais. Jas reikia naudoti labai sąžiningai, nes tai nėra „stebuklinga“ piliulė, kuri akimirksniu pašalina vieną ar kitą simptomą. Tačiau naudoti šias priemones lengva ir malonu – stebuklingi aromatai užburia visus šeimus narius, o kasdieniai ritualai itin patinka mažiesiems!
Eteriniai aliejai nėra priskiriami vaistų kategorijai, tačiau įrodyta, jog šios lakios, iš augalų žiedynų, lapų, šaknų ar kitų dalių išgautos, itin koncentruotos kvapiosios medžiagos pasižymi antibakterinėmis, antivirusinėmis, priešgrybelinėmis ir imunitetą stimuliuojančiomis savybėmis. Daugybę metų eteriniai aliejai yra naudojami ne tik patalpoms kvėpinti, tačiau ir siekiant tam tikrų terapinių savybių. Sakyti, kad eteriniai aliejai gydo negalima, nes jų veikimo principas kiek kitoks. Aromaterapija – tai švelni šoko terapija žmogaus imuninei sistemai, natūralių organizmo gynybinių galių sužadinimas, kuris paskatina mūsų kūną sveikti patį. Procedūros su eteriniais aliejais itin naudingos dažnai sergantiems, silpnos imuninės sistemos žmonėms.

Norint pajusti sveikatinančią eterinių aliejų naudą labai svarbu naudoti tik aukštos kokybės, ekologiškus eterinius aliejus. Tokių eterinių aliejų neįsigysite turguose, kosmetikos parduotuvėse, dažnai net ir vaistinėse. Tikrųjų, aromaterapinėms procedūroms ir sveikatinimui skirtų eterinių aliejų ieškokite specializuotuose aromaterapijos salonuose ar ekologiškų prekių parduotuvėlėse. Kokybiški eteriniai aliejai būna supilstyti į tamsaus stiklo buteliukus, etiketėje būtinai bus nurodytas lotyniškas augalo pavadinimas, aliejaus kilmės šalis, galiojimo data, saugumo frazės. Pirkite tik 100% grynus, augaliniu aliejumi neskiestus eterinius aliejus – tokius drąsiai galėsite naudoti elektriniuose garintuvuose, įtrynimams, kvapnioms vonioms ruošti, o esant reikalui prasiskiesti ir naudoti masažams.
Labai dažnai nepatyrusius vartotojus bandoma apgauti, kad tik itin brangūs eteriniai aliejai gali turėti terapinių savybių. Tai nėra tiesa, tad nesileiskite mulkinami skambių marketinginių frazių, tokių kaip „itin tyras“, „neskiestas“, „terapinės klasės“, „vienintėlis toks pasaulyje“. Dažnai tokiomis frazėmis švaistosi tinklinio marketingo kompanijų atstovai, kuriems svarbu tik parduoti savo produktą kuo brangiau. Kasdienio naudojimo, kokybiški, aromaterapinėms procedūroms skirti eteriniai aliejai mūsų šalyje kainuoja nuo 4 iki 15 eurų už 5ml. Yra ir gerokai brangesnių aliejų, tačiau tai būna rūšiniai, profesionaliam naudojimu skirti produktai.
Aromaterapijoje galioja principas „Mažiau yra daugiau“, tad pradėję naudoti aromaterapiją idėmiai perskaitykite rekomenduojamas receptūras ir negalvokite, kad įlašinus tris kartus daugiau lašelių, nei rekomenduojama, bus pasiekiamas tris kartus geresnis terapinis efektas. Negalvokite, kad eteriniai aliejai yra tiesiog nekalti „kvepaliukai“, atseit įkvėpiau – iškvėpiau ir viskas. Tai yra itin koncentruotos, augalinės cheminės medžiagos, patenkančios į mūsų kraujo ir limfos sistemas. Eterinių aliejų metabolizmas (apykaita, perdirbimas) vyksta kepenyse, tad gerokai padauginus eterinių aliejų galite pakenkti šiam gyvybiškai svarbiam organui.
Būtina žinoti,kad eterinių aliejų negalima naudoti grynų ant odos – galite sudirginti ar nudeginti jautrią odą. Vienintėlė kūno vieta, kur galima naudoti grynus eterinius aliejus tai kojų padai. Čia oda yra stora ir mažiausiai jautri, o eterinių aliejų molekulės per padų odą į organizmo kraujotaką patenka itin greitai – per 5-7 min. Tiesa, yra kelios išimtys: esant reikalui ant odos grynus galima naudoti levandų, arbatmedžio, pelargonių eterinius aliejus. Kada gali būti tas „reikalas“? Pavyzdžiui nudegus pirštą, galite užlašinti ant jo gryno levandų eterinio aliejaus. Šis greit nugaruos ir „ištrauks“ iš nudegusios vietos karštį. Jei suskubsite šią aromaterapinę pagalbą sau suteikti greitai, tikėtina, kad oda „nepasipuoš“ pūslėmis.Pajutus pirmuosius lūpų pūslelinės požymius skubėkite užtepti niežtinčią vietą grynu arbatmedžio eteriniu aliejumi – priešvirusinės šio aliejaus savybės stebuklingai greitai nudžiovins kylančias pūsleles. Aromaterapeutams dažnai užduodamas klausimas ar eteriniai aliejai tinka alergiškiems žmonėms. Atsakymas yra taip! Ne visada, ne visais atvejais, tačiau daugumai alergiškų žmonių tinka vienokie ar kitokie eteriniai aliejai. Reikėtų pradėti nuo pačių paprasčiausių, „ramiausių“ eterinių aliejų, tokių, kaip antai levandų, ramunėlių, rozalinų, mandarinų ir naudoti juos labai saikingai ir stebint organizmo reakcijas. Dauguma alergiškų žmonių atranda sau tinkamus eterinius aliejus ir sėkmingai juos naudoja sveikatos gerinimui. Pavyzdžiui dulkėms, žiedadulkėms alergiški žmonės kuo puikiausiai toleruoja levandų, ramunėlių, citrinų ir eukaliptų eterinių aliejų mišinį – jis puikiai numalšina alergijos simptomus, atkemša nosį ir palengvina kvėpavimą.

Su kvapniausiais linkėjimais,
Aromaterapeutė, aromaterapinių linijų „Sąmoningos mamos aromaterapija“ ir „Aromama“ kūrėja,
Giedrė Veličkienė