Puoduko reikalai – vieni juokai!

rugsėjo 25 Puoduko reikalai

Atsisveikinimas su sauskelnėmis ir draugystės su puoduku pradžia yra vienas didžiausių ankstyvosios vaikystės iššūkių mažyliui ir jo šeimai. Daugybė mamų suka galvą kaip teisingai elgtis, kad mokymosi procesas būtų sklandus, nesukeltų streso mažyliui ir svarbiausia – rezultatas būtų ilgalaikis.
Atsiminkite, kad puoduko mokslai – tai procesas. Nėra tokių burtų, kurie priverstų Jūsų vaiką atsisakyti sauskelnių per tris dienas ar savaitę (kaip skelbia populiarieji mamų leidiniai). Mamos kantrybės ir metodiško darbo dėka įmanoma išmokyti mažylį naudotis puoduku per 6-8 savaites (su sąlyga, kad vaikutis yra vyresnis nei 15 mėn.).

Kiekvienai mamai reikėtų žinoti, kad kūdikiai iki 18 mėn. šlapinasi refleksiškai. Tai reiškia, jog prisipildžiusi šlapimo pūslė išsituština tiksliais intervalais. Kai šlapimas, esantis pūslėje pasiekia tam tikrą tūrį, ima dirginti pūslėje esančius nervus, signalas keliauja stuburo smegenimis į galvos smegenis, šios duoda signalą atidaryti šlapimo pūslės sfinkterį ir tuomet būna sssss. Mažylis šio proceso sąmoningai valdyti negali maždaug iki 18 mėn., todėl tikėtis, kad jaunesnis nei pusantrų metukų vaikas sąmoningai prašysis ant puoduko – naivu. Vienintėlė sąlyga, galinti paankstinti sauskelnių atsisakymą yra tai, kad kūdikis buvo auginamas natūraliosios higienos principu (t.y. nuo kūdikystės buvo auginamas be sauskelnių arba su mininaliomis jų sąnaudomis). Visi puoduko reikalai iki 18 mėn. yra paremti rutiniško sodinimo ant puoduko pagrindu. Mamos mato,kad sąmoningumo šiame procese nėra, vaikas tiesiog pasišlapina į puoduką tam tikru metu, jei sudarome jam tokią sąlygą. Mūsų mamos ir močiutės, neturėdamos kitos išeities, elgėsi būtent taip – rutiniškai sodindavo mus ant puoduko nuo 6 mėnesių, todėl dauguma vaikų puoduku naudodavosi gana anksti.

Kai vaikas sulaukia maždaug 15-18 mėn. atsiranda aiškesnis loginis mąstymas. Mažylis pamažu ima suprasti priežasties – pasekmės dėsnį: prisidariau į kelnes – šlapia. Sulaikiau šlapimą ir pasinaudojau puoduku – sausa. Šį vaiko mąstymo pasikeitimą mama gali pastebėti analizuodama vaiko elgesį. Jei anksčiau mažylis galėdavo prisidaryti į kelnes (būdamas be sauskelnių) ir būti šlapiomis kelnėmis valandų valandas, tai dabar šlapios kelnės jį ima erzinti, vaikutis krapštosi apatinėje pilvo dalyje, nerimauja, bando mamai parodyti, jog jaučia diskomfortą. Tiesa, šio pasikeitimo tikrai nepastebėsite, jei vaikas nuolatos bus su sauskelnėmis. Sauskelnės sukuria iliuziją, kad prisidarius po savimi jokio diskomforto nėra, todėl mažylis puoduko mokslų srityje netobulėja. Pirmasis žingsnis norint atsisveikinti su sauskelnėmis ir pradėti naudotis puoduku – nuimti sauskelnes! Nesakau, jog reikia jas nuimti ir pamiršti visiems laikams, tačiau kasdien bent po valandą ar dvi leiskite pabūti mažyliui be sauskelnių. Apaukite medvilnines kelnytes ir leiskite prisidaryti į jas. Neskubėkite pakeisti šlapių kelnių, palaikykite mažyli su jomis bent 5 min, kad pamažu ateitų suvokimas apie diskomfortą prisišlapinus po savimi. Paprastai šis suvokimas ateina per 4-6 savaites (taip, tai ilgas procesas!).

Antrasis žingsnis – stebėkite mažylį. Jums reikia pastebėti du dalykus: kokiais intervalais vaikas šlapinasi ir kaip elgiasi prieš darydamas reikalą.

Maži vaikai šlapinasi tiksliais intervalais. Net nustebsite, kaip tiksliai veikia jų organizmo laikrodis. Pvz. (tik orientacijai) trijų mėnesių kūdikis pirmąją valandą po maitinimo šlapinasi kas 15 min, pusės metukų – kas 25 min, metinukas – kas 40 min. Šis laiko intervalas ilgėja todėl, kad augant mažyliui didėja šlapimo pūslės tūris, ji gali išlaikyti vis daugiau šlapimo. Jūs turite pastebėti natūralų savo vaiko ritmą. Kiekvienas žmogutis yra individualus ir visiems tos pačios taisyklės nepritaikysi. Tiesiog nuimkite sauskelnes ir stebėkite kas kiek laiko mažylio kelnės sušlampa. Kai pastebėsite šiuos šlapinimosi intervalus bus labai lengva nuspėti vaiko elgesį ir pasiūlyti jam pasinaudoti puoduku kiek anksčiau nei įvyks „šlapias faktas“. Kai mažylis supras, jog Jūs suprantate jo poreikius, jis ims su Jumis bendradarbiauti. Antrasis dalykas, kurį turite pastebėti – tai vaiko elgesys prieš „šlapią faktą“. Vieni vaikučiai nusipurto, kiti trumpam nutyla ir susikaupia, treti ima krapštytis lytinių organų srityje ir pan. Stebėkite! Per kelias dienas tikrai pamatysite vienas ar kitas tendencijas. Lengviausiai pastebėti artėjančio „fakto“ ženklą tuomet, kai vaikas nori tuštintis. Dauguma vaikų nutyla, susikaupia, suspaudžia kumštelius, išrausta ir ima stenėti. Tokiu atveju tikrai aišku, ką mažylis daro, tiesa? Kai pamatote artėjantį faktą, nereaguokite paniškai, negriebkite bedarančio mažylio ir jokiais būdais nesakykite „palauk!”. Tokiu savo elgesiu Jūs galite išgąsdinti vaiką. Sukursite iliuziją, jog jis daro kažką negero. Neteisingai supratęs Jūsų elgesį vaikas gali imti slėptis ar išvis gėdytis tuštintis/šlapintis ir dėl to vėliau turėti problemų. Pamačius, kad mažylis ruošiasi šlapintis/tuštintis greitai, bet ramiai pasodinkite jį ant puoduko arba paimkite ant rankų ir palaikykite virš tualeto/kibiro/praustuvės ir pan. Nereikia nieko sakyti ir juolab klausti „Ar nori sysiu?“, nes 100% mamų pavirtina, jog mažylio atsakymas į klausimą visada yra „NE“. Žinote kodėl taip yra? Maži vaikai turi LABAI daug reikalų. Pasaulio pažinimas yra toks nuostabus procesas, jog tokiems nuobodiems darbams, kaip sėdėjimas ant puoduko paprasčiausiai nelieka laiko!

Jei mažylis priešinasi sodinamas ant puoduko – neprievartaukite jo. Drąsiai ir ryžtingai imkite jį ant rankų ir palaikykite virš kitokios talpos, kur vaikas galėtų pasišlapinti/pasituštinti. Baimintis, kad vaikas pripras prie tokio gamtinių reikalų atlikimo būdo nereikia, nes vaikui augant ir protingėjant nori nenori jis ima mėgdžioti suaugusiuosius ir kitus vaikus, kurie naudojasi puoduku ar tualetu. Tai laikinas sprendimo būdas tiems atvejams, kai vaikas nenori sėstis ant puoduko arba tiesiog nesupranta ką su juo daryti. Paimtas ant mamos rankų vaikas jaučiasi saugus, jam nereikia sėstis ant šalto plastmasinio puoduko ir svarbiausia – poza, kai vaikas laikomas virš tualeto (ar kibiro/dubens) yra fiziologiškai palankiausia šlapinimuisi ir tuštinimuisi!

Trečiasis svarbus dalykas yra išnaudoti laimingas progas. Kas tai? Tai momentai vaiko dienotvarkėje, kuriais pasinaudoję tikrai „pagausite sysiuką“ ir užsidėsite pliusą mažylio akyse.

Pati laimingiausia iš visų progų yra laikas iškart po miego. Skubėkite prie mažylio lovelės vos jam pabudus po nakties ar dienos miegų. Ir vietoje ilgų pasisveikinimų ir pasimylavimų, pirmiausiai nuimkite kelnytes ir pasodinkite/palaikykite virš puoduko. Žinau, skamba neįdomiai, tačiau tikslas pateisina priemones. Šlapinimasis yra sąmoningas veiksmas, todėl žmogus miegodamas nesišlapina. Jis šlapinasi tik nubudęs arba įėjęs į aktyvaus miego fazę. Išnaudokite tai! Pirmosios dvi-trys minutės nuo pabudimo yra auksinis laikas pagauti sysiuką.

Kitas geras šansas užbėgti įvykiams už akių – pasodinti mažylį ant puoduko iškart po veiklos, kuri reikalavo vaiko susikaupimo. Tol, kol vaikas yra susidomėjęs kokia tai veikla, apie šlapinimąsi negalvoja. Tik jo dėmesys atsilaisvina ir jis pajunta diskomfortą, jei šlapimo pūslė yra prisipildžiusi. Tas pats vyksta ir su suaugusiu žmogumi. Pastebėkite save! Kai tik atsitrauki nuo įtempto darbo, kūno pojūčiai tampa stipresnis, nes dėmesys yra sukoncentruotas į save, o ne išorinius dalykus.

Taip pat į tarp laimingų progų galima paminėti paprasčiausius vaiko dienotvarkės momentus: skatinkite sėstis ant puoduko prieš miegą, prieš valgį, po valgio, prieš einant į lauką ir grįžus iš jo. Kuo dažniau tai darysite, tuo greičiau ir aiškiau vaikutis supras, jog Jūs suprantate jo poreikus ir bendradarbiaujate su juo.

Ketvirtasis žingsnis – komunikuokite! Tam, kad vaikas geriau suprastų ko iš jo norite, Jūs turite turėti savo slaptą kalbą. Kol vaikas pilnai nešneka, žodžius gali pakeisti simboliai. Tai gali būti visoms mamoms žinomi garsiniai signalai „psss“ ir „kaka“, taip pat labai tinka trumpa dainelė, kurią visada dainuojate,kai vaikas šlapinasi ar tuštinasi. Taip pat būtinai pabandykite kūdikių gestų kalbą: kaskart mažyliui darant savo reikalą rodykite tam tikrą gestą (pvz. gniaužykite kumščius). Ilgainiui garsas/gestas/dainelė pradedama tapatinti su veiksmų, t.y. išsivysto sąlyginis refleksas ir mažylis Jus supranta greitai ir be žodžių.

Paprastai naudojant šiuos patarimus ir taisykles, turint kantrybės ir noro stengtis, mažylis pradeda prašytis ant puoduko per porą mėnesių. Žinoma, visi turi savo ritmą. Nespauskite mažylio ir jokiu būdu nesukelkite įtampos, nes tokiu atveju puoduko reikalai gali „užstrigti“ ir nepjudėti iš vietos mėnesių mėnesius.

Dar keli praktiški patarimai:

1. Prisiminkite, jog šlapinimasis yra sąmoningas procesas ir jei dėmesys yra nukreiptas į išorę, vaikas šlapintis negali (prisiminkite save viešąjame tualete. Ar labai lengva ten būna „susikaupti“?). Kol mažylis sėdi ant puoduko, knygelės, žaisliukai, filmukai yra tabu. Jei norite, kad mažylis pasišlapintų sąmoningai ir tai suvoktų, jis turi tiesiog imti tai ir padaryti. Jei mažylis sėdi ant puoduko vartydamas knygelę ir po pusvalandžio pasišlapina – tai nėra sąmoningas procesas. Jis tiesiog prisišlapino. Dažnai mamos pasakoja, kad vakas sėdi 15-20 min, ant puoduko ir nieko nepadaro, o tik nuėjęs nuo jo – prisišlapina. Tai reiškia, kad sėdint ant puoduko dėmesys buvo sukoncentruotas kitur. Nedarykite šios klaidos. Jei vaikas ant puoduko nenusėdi (tai normalu!), tiesiog imkite jį ant rankų ir palaikykite virš tualeto/praustuvės/kibiro/puoduko.
2. Nelaikykite vaiko ant puoduko ilgai. Pakanka vienos minutes! Nesukelkite nuobodulio ir nepaverskite puoduko kėdute.
3. Niekada nebarkite vaiko, kad prisidarė į kelnes/prisidarė nelaiku/nevietoje ir pan. NIEKADA! Puoduko reikaluose galima tik girti, o visas nesėkmes tiesiog praleiskite pro akis. Už pergales – girkite ir skatinkite! Klijuokite lipdukus, rašykite pliusiukus, dėkite antspaudukus. Įneškite į šį procesą kuo daugiau žaismingumo, kad vaikui būtų įdomu.
4. Dažnai mamos pasakoja, kad nupirkus puoduką, akivaizdu, jog mažylis nežino ką su juo daryti. Jis naudoja puoduką kaip stumduką/žaislų dėžę/kepurę ir pan. Tai normalu. Vaikui tai yra naujas, neįprastas daiktas. Jei matote, kad vaikas nežino kaip naudotis puoduku – parodykite! Pritūpkite ant puoduko patys, pasodinkite lėlytę ar meškutį, paprašykite, kad kiti vaikai parodytų Jūsų mažyliui pavyzdį. Vėliau būtinai parodykite kaip nusimauti kelnes, kaip jas užsidėti. Tai elementarūs, rodos savaime suprantami dalykai, tačiau mažam vaikui tai dažnai tampa iššūkiu.

Visoms mamos ir mažiesiems puoduko mokinukams linkiu kantrybės, sėkmės ir kuo mažiau šlapių kelnių!
Giedrė Veličkienė

Straipsnis publikuotas 2016 4(6) žurnale „Sumani mama“.